Oblíbená pochoutka není tak nezdravá, jak se tvrdí. Pro celkové zdraví má nenahraditelné přínosy

Fotografie: Depositphotos

Mléčná čokoláda se pojí se vzrůstem hmotnosti nebo vznikem civilizačních nemocí. Je tomu proto, že obsahuje hodně tuků a cukrů. Její hořká forma ale může být díky antioxidantům zdravá.

Čokoláda dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější cukrovinky, potvrzuje lékařka Jerlyn Jones. Vyrábí se z kakaových bobů, které čokoládě dávají její typickou chuť. Ostatně i její původní aztécký název v překladu znamená hořký nápoj. První čokoládu vyráběli domorodí obyvatelé střední Ameriky ještě před příchodem Evropanů. Kakaové boby do Evropy dovezli Španělé v 16. století. Velmi brzy se čokoláda stala oblíbeným nápojem bohatých vrstev.

Čokoláda nemusí být nezdravou pochoutkou

V dnešní době představuje konzumace čokolády krok ke vzniku přebytečných kilogramů. Je tomu tak proto, že se většinou jí čokoláda mléčná, která obsahuje málo procent kakaa. Oproti tomu čokoláda s obsahem kakaového prášku více než 70 procent patří ke zdravým potravinám, a to díky antioxidantům, na něž je bohatá. Není proto možné čokoládu zatracovat jako nezdravou pochutinu, protože záleží na tom, kolik se jí sní a v jaké kvalitě.

Dejte přednost hořké čokoládě

  • Tmavá čokoláda s vysokým obsahem kakaa je bohatá na antioxidanty, jako jsou polyfenoly, flavonoidy a katechiny, které pomáhají neutralizovat volné radikály. Ty jinak způsobují v organismu záněty a oxidační poškození buněk. Tím dochází ke stárnutí těla i ke vzniku závažných nemocí – cukrovky, rakoviny, onemocnění srdce.

  • Flavonoidy snižují krevní tlak, zlepšují průtok krve do mozku a srdce, čímž přispívají k lepšímu fungování centrální nervové soustavy i krevního oběhu. Hořká čokoláda může napomáhat zlepšovat paměť, je tedy vhodná pro seniory i pro žáky a studenty, když se připravují ke zkouškám.
  • Je zajímavé, že konzumace hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa snižuje riziko srdečních záchvatů, infarktů a mozkové mrtvice. Vyplatí se proto si každý den dopřát kousek kvalitní tmavé čokolády, a předcházet tak civilizačním nemocem.

    Fotografie: Pixabay

Pozor při výběru čokolády

Pokud hovoříme o zdraví prospěšné čokoládě, máme na mysli tu opravdu hořkou, kde je obsah kakaa více než 70 %. Za zdravou rozhodně není možné považovat obyčejnou mléčnou čokoládu, která je plná cukrů a tuků. Velmi často se na současném trhu objevují i výrobky, jež se na první pohled tváří jako čokoládové, ale s pravou čokoládou mají jen málo společné. Jedná se obvykle o náhražky čokolády, v nichž je kakaové máslo nahrazeno jiným tukem.

Zdroj: Healthline