Konzumace hořké čokolády a pití červeného vína pomáhá zpomalit stárnutí?

O konzumaci hořké čokolády a vína se diskutuje již delší dobu. Čtvereček hořké čokolády však nevyvolává v lidech takové rozpolcené pocity, jako sklenička červeného vína. Pije-li někdo denně skleničku červeného vína, mohou si někteří myslet, že se jedná o nezdravý zvyk. Pravdou však je, že sklenička červeného vína může naopak některým lidem pomáhat.

Ano, některým. V podstatě záleží na tom, jaký životní styl ten daný člověk žije. Pokud bychom měli doporučovat skleničku červeného vína ze zdravotních (omlazujících) důvodů, pak je to u většiny lidí 2x až 3x v týdnu. Jestliže však dodržujete veškeré zásady zdravého životního stylu, jako je hydratace, kvalitní spánek, každodenní pohyb, vyvážená strava, pak si klidně můžete skleničku vína dát každý den.

Kolik vína si dopřát?

Doporučena je ovšem pouze jedna sklenička u žen, maximálně 2 skleničky dle tělesné hmotnosti u mužů. Jedná se o výzkum zveřejněný v časopise BMC Cell Biology, který potvrdil omlazování buněk, díky látce nazývané resveratrol. Tato látka se nejčastěji nachází v červeném vínu a tmavé čokoládě. Studie byla provedená výzkumníky v Brighton – Spojené království. Studie vychází z předešlého výzkumu z Univerzity v Exteru, kde bylo zjištěno, že tzv. splicingové faktory, které jsou typem bílkovin, mají tendenci stát se neaktivními, když stárnou.

Ve studii výzkumníci zjistili, že resveratrol je dokáže znovu aktivovat. Doktor Latorre konstatoval, že nemohl uvěřit tomu, co viděl. Některé buňky se začaly najednou omlazovat. Experimenty prováděl pro jistotu několikrát a pokaždé se stejným uspokojivým výsledkem. 

Kde všude se resveratrol nachází?

Resveratrol je látka nalezená také u arašídů, hroznů a v bobulovitém ovoci. Tato látka se již dnes nabízí také formou potravinových doplňků. Ovšem nutno podotknout, že větší množství vína má na organismus negativní dopad, stejně jako jiný alkohol, kdy tělo musí vynaložit velké úsilí na odstraňování alkoholu. Chcete-li udělat něco pro své zdraví, dejte si 2x týdně skleničku červeného a k tomu čtvereček hořké čokolády – nic se nemá přehánět. Zařaďte do svého jídelníčku také bobulovité ovoce.

Obrázky: theheartysoul.com