Kamarádka doktorka mi prozradila, k čemu používá obyčejnou hořčici. O těchto benefitech ví málokdo

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Hořčice je velice oblíbenou složkou téměř každé kuchyně. Ochutit s ní můžete mnoho pokrmů, ale její využití se neomezuje pouze na vaření. Nabízí i spoustu zdravotních výhod.

Hořčice je oblíbeným dochucovadlem pocházejícím ze středomořské oblasti. Jíst můžete jak listy, tak semena, takže se hořčice stala velice vhodnou, co se kulinářského využití týká. Její místo však nemusí být pouze v kuchyni, ukázala se jako užitečný lék i v tradiční medicíně, která sahá až do starověkého Řecka a Říma.

Hořčice je skvělým zdrojem mnoha živin

Rostliny hořčice se vyskytují v desítkách odrůd a všechny jsou bohaté na živiny. Listy obsahují výrazné množství vápníku, mědi a vitamínů C, A a K, zatímco semena jsou zvláště bohatá na vlákninu, selen, hořčík a mangan. Listy můžete klidně jíst syrové, přidat je do salátů, polévek nebo dušených pokrmů.

Vlastně je můžete připravovat stejně jako listový špenát, ale pamatujte na jejich ostřejší chuť. Hořčičná pasta je zřejmě tím nejčastějším a nejoblíbenějším způsobem zpracování hořčice, jak píše server Healthline.

Zdravotní benefity želatiny poslouží celému tělu. Její vlastnosti ocení i klouby a pleť

Obsahuje prospěšné antioxidanty

Hořčice může nabídnout spoustu antioxidantů a také prospěšných rostlinných sloučenin, které chrání tělo před poškozením a různými nemocemi. Například glukosinoláty v ní obsažené stimulují antioxidační obranu vašeho těla, aby na vás nemohly žádné zdravotní neduhy, jak uvádí studie v časopise Molecules.

Použití hořčičného oleje

Věděli jste, že z hořčice můžete získat i olej? Vyrábí se z hořčičných semen a je běžnou složkou v indické kuchyni. Má silnou chuť a štiplavé aroma. Nejčastěji se používá k restování a smažení zeleniny. Kromě vaření se používá také jako masážní olej, pleťové sérum nebo k ošetření vlasů, jak radí Katherine Marengo.

hořčičný olej
Fotografie: Freepik

Hořčičný esenciální olej se vyrábí pomocí parní destilace, je také dostupný a schválený pro použití jako ochucovadlo. Stejně jako samotné koření, i hořčičný olej nabízí mnoho benefitů.

  • Blokuje mikrobiální růst
  • Podporuje zdraví pokožky a vlasů
  • Zmírňuje bolest
  • Zpomaluje růst rakovinných buněk
  • Podporuje zdraví srdce
  • Snižuje zánět
  • Léčí příznaky nachlazení

Hořčice je nezbytnou součástí každé kuchyně, ale neomezujte její využití pouze na vaření. Jak již bylo výše zmíněno, je skvělým nástrojem, jak podpořit své zdraví. Na ZdravémStravování jsme také psali o různých léčebných účincích bobkového listu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]