Nevinné každodenní chyby, které ohrožují zdraví ledvin. Je nutné si na ně dávat dobrý pozor

Fotografie: Depositphotos

Ledviny jsou životně důležitým orgánem. Slouží k udržování stálosti vnitřního prostředí a k odstraňování odpadních látek, které tělo vyprodukuje. Zaslouží si proto naši dobrou péči.

V lidském těle se nacházejí dvě ledviny, jsou tedy párovým orgánem. Mají oválný, fazolovitý tvar. Vstupuje do nich tepna a žíla a vystupuje močovod. Základní funkční a stavební jednotkou v ledvinách je tzv. nefron, říká lékařka Alana Biggers. V jedné ledvině jich najdeme až jeden milion. Minutový průtok krve ledvinami je u člověka asi 1,2 litru.

Jaké funkce mají ledviny

O základní funkci ledvin jsme si již řekli. Kromě odstraňování toxinů ledviny také kontrolují produkci červených krvinek v krvi, uvolňují hormony, které regulují krevní tlak a produkují aktivní formu vitamínu D. Ten je nezbytný pro zdraví kostí. Jestliže ledviny nefungují správně, je člověk vystaven vyššímu riziku vzniku infarktu myokardu a mozkové mrtvice.

Balené potraviny a polotovary

Protože většina průmyslově zpracovaných potravin obsahuje hodně sodíku, jsou pro ledviny nevhodné. Kdo jí hodně soli, zbavuje se zároveň i vápníku, který společně se solí odchází močí z těla pryč. Přebytek vápníku v moči zvyšuje riziko tvorby ledvinových kamenů. Je proto lepší nekupovat balené potraviny a různé polotovary.

Vysoký krevní tlak a kouření

Pro ledviny je nebezpečný vysoký krevní tlak. Je tomu tak proto, že ledviny jsou tvořeny souborem krevních cév. Je-li tlak zvýšený, je větší zátěž těchto cév. To vede pak k poškození ledvin. Ani kouření není pro ledviny zdravé, protože i tento nešvar poškozuje cévy.

Fotografie: Depositphotos

Nedostatečná hydratace

Jestliže máte žízeň a nenapijete se, vlastně tím ubližujete svým ledvinám. Ledviny pro svou činnost vodu potřebují. Je proto nutné dodržovat pitný režim a denně vypít doporučované množství ve výši 1,5 až 2 litrů tekutin. Nejlepší je obyčejná voda, minerální vody nebo ovocné čaje.

Pozor na předávkování léky proti bolesti

Necítí-li se člověk dobře, někdy do sebe dává jeden prášek proti bolesti za druhým. Nedělá ovšem dobře, protože analgetika, jako je ibuprofen nebo aspirin, snižují průtok krve do ledvin. Je vždy třeba dodržovat správné dávkování léků dle příbalového letáku.

Zdroj: National Institue Of Diabetes And Digestive And Kidney Disease, National Kidney Foundation, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]