Myslela jsem, že moje kamarádka zhubla. Prý se přitom pouze touto metodou zbavila zadržované vody

Fotografie: Depositphotos

Pokud vás často trápí zadržování vody, měli byste učinit kroky ke zmírnění tohoto nepříjemného problému. Naštěstí to nemusí být tak náročné, jak si mnozí myslí.

Zadržování tekutin je nepříjemný problém, ke kterému dochází v momentě, kdy se uvnitř těla nahromadí příliš mnoho tekutiny, což vede k otokům v určitých částech těla (nejčastěji chodidel, kotníků, nohou, a dokonce i rukou). Pokud se s ním potýkáte i vy, nutně nemusíte hned spěchat k lékaři – skvěle vám dokážou pomoci některé domácí metody, jako je například pravidelné cvičení a správná strava, říká doktorka Meredith Goodwin.

Jezte méně soli

Sůl se v těle váže na vodu a podporuje zadržování tekutiny uvnitř buněk. To znamená, že pokud to se solí budete příliš přehánět, ve vašem těle se začne hromadit příliš mnoho vody, což dále povede k otokům. Abyste se proto vyvarovali potenciálním nepříjemnostem, je třeba začít u svého jídelníčku a nastavit ho tak, aby vyhovoval vašemu organismu – s tím vám pomůže odborník na stravu nebo lékař.

Pravidelně cvičte

Pravidelné cvičení je nezbytné pro dobrý krevní oběh a nižší zadržování vody v těle, které často způsobuje právě nedostatečný průtok krve (zejména v dolních končetinách). Tento problém také souvisí s vyšším rizikem tvorby krevních sraženin, jež mohou mít závažný dopad na vaše celkové zdraví. Pokud se tedy chcete vyhnout případným problémům, raději si dopřejte alespoň 30 minut pohybu každý den.

Zvyšte hladinu bílkovin

Vyšší příjem bílkovin je nezbytný pro udržení důležitých funkcí těla a taktéž regulaci sodíku v těle. Lidé, kteří totiž trpí nedostatkem této živiny, mohou trpět v důsledku neschopnosti vylučovat sůl přílišným zadržováním vody, protože jejich tělo není schopné získávat vodu z tkáňových prostorů do kapilár.

Jak se bránit nateklým nohám: Zadržování vody pomohou vyléčit kompresní ponožky nebo diuretika

muž jí maso
Fotografie: Freepik

Užívejte diuretika a pijte hodně vody

Diuretika pomáhají vylučovat nahromaděné tekutiny v těle pomocí močení. Nemusíte je nutně užívat ve formě léků – existují i přírodní prostředky, které nabízí tyto vlastnosti, jako je například cibule, fazole, listová zelená zelenina, ananas, petržel a hroznové víno. Dalším osvědčeným způsobem, jak si pomoci (ač to může znít paradoxně), je zvýšený příjem vody, a to nejlépe na lačný žaludek. Zkuste tedy pokaždé, co ráno vstanete, vypít alespoň dvě sklenice a stejně tak i těsně před spaním.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]