Zdravé srdce i ve vysokém věku? Pečujte o něj celý život pomocí těchto jednoduchých návyků

Fotografie: Freepik

Sedavý a stresující životní styl si vybírá daň a trpí srdce. Počet pacientů s kardiovaskulárními nemocemi každoročně roste a patří mezi nejčastější důvody úmrtí v rozvinutém světě. Jakými návyky lze upevnit zdraví a pečovat o srdce, aby bylo zdravé i ve vysokém věku.

Kardiovaskulární onemocnění patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v civilizovaném světě, protože postižení srdce a vysoký krevní tlak souvisí se sedavým životním stylem a nezdravým jídelníčkem, přemírou stresu a nedostatkem spánku. Navíc ateroskleróza nebo vysoký krevní tlak stále více postihuje lidi ve věku do 45 let. Jak změnit svůj život, aby zůstalo srdce zdravé až do seniorského věku?

Každodenní pohyb

Srdce je sval jako každý jiný, proto i tento orgán potřebuje pravidelný pohyb. Při fyzické aktivitě dochází k posílení srdečních stěn a harmonizaci fungování komor, díky tomu je srdeční rytmus pravidelný a při stresu nebo strachu snadněji odolá tlakovým rázům. Jaké aktivity a jak často provádět? Ideální jsou jízda na kole, plavání, jogging nebo rychlá chůze alespoň 30-40 minut 5 až 6 dní v týdnu.

Krevní tlak pod kontrolou

U dospělého by se měl krevní tlak pohybovat kolem hodnoty 120/80, v případě dlouhodobého vystavení tlaku 140/90 a více se zvyšuje riziko mozkové mrtvice nebo srdečního selhání. Hlavní příčinou bývá stres. Při dlouhodobém vystavení stresu si nechte změřit tlak a při zjištění hypertenze se poraďte se svým lékařem.

Fotografie: Freepik

Skoncujte s kily navíc

Nadváha a obezita jsou nejrizikovější faktory pro vznik aterosklerózy, problematický je břišní tuk, který obaluje tukem vnitřní orgány. Vsaďte na zdravý jídelníček a vyhýbejte se přejídání, aby šla váha dolů.

Už ani cigareta nebo štamprle!

Obdobně konzumace alkoholu a kouření zvyšují pravděpodobnost úmrtí na infarkt, při kouření současně dochází ke snížení hladiny kyslíku v krvi, což způsobuje nekrózy srdečních tkání.

Cholesterol pod kontrolou

Při vyšetření u lékaře si nechte zkontrolovat hladinu cholesterolu, především toho špatného, který má vliv na rozvoj kardiovaskulárních onemocnění. Hladinu cholesterolu lze ovlivnit správným jídelníčkem a omezením příjmu potravin s vysokým obsahem cukrů nebo tuků.

Fotografie: Freepik

Hlídejte si cukr

Vysoká hladiny glukózy v krvi ničí krevní cévy i srdeční buňky, vede k prediabetu nebo přímo cukrovce 2. typu. Napomůže změna jídelníčku a aktivní pohyb.

Hlavně v klidu

Vysoká pracovní zátěž a stresující prostředí, nesoulad v rodině, nespokojenost v životě a další tísnivé události vedou k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění a infarktu. Věnujte se více sobě, rodině a svým koníčkům.

Žijte zdravě pomocí potravin

Zásadní změnu, kterou ve svém životě musíte provést, je nahrazení špatného jídelníčku zdravým s dostatkem výživných látek, cenných bílkovin a aminokyselin. Nesmí chybět zdravé tuky a omega-3 mastné kyseliny, které udržují pružnost srdečního svalu, zařaďte proto do jídelníčku ryby. Základem jídelníčku musí být zelenina, obiloviny, ovoce, mléčné a masné výrobky s nízkým obsahem tuku.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]