Zdravá játra = zdravé tělo. O vše se postarají potraviny, které lze koupit v každém obchodě a nestojí skoro nic

Fotografie: Depositphotos

Odevšad se na nás valí doporučení výživových specialistů. Ti upozorňují především na nutnost správné očisty jater, která přispívá k dobré fyzické i psychické kondici.

Játra jsou jedním z nejdůležitějších vnitřních orgánů. Na starosti mají několik podstatných úkolů. Zbavují tělo toxinů, pomáhají štěpit tuky a sacharidy, podílejí se na tvorbě hormonů. Z toho je zřejmé, že když nepracují správně, pak ani lidský organismus nebude v nejlepším stavu. Vyzkoušejte několik potravin, jež vašim játrům prospějí, radí lékařka Kim Chin.

Jak si zachovat játra v dobré kondici

Játrům neprospívá nadváha a obezita už vůbec ne. Proto se snažte udržovat svoji hmotnost na optimální hodnotě. V případě, že máte přebytečná kila, pokuste se jich zbavit. Dodržujte i pravidelnou hydrataci organismu, aby játra mohla odvádět z těla ven škodlivé toxiny. Omezte konzumaci alkoholu, který játrům nedělá dobře. Není na škodu si občas zajít na krevní testy, abyste zjistili, jestli náhodou netrpíte hepatitidou.

Správná skladba jídelníčku

Pro zdraví jater je nutné do jídelníčku zařadit potraviny, které pomáhají organismus detoxikovat. Játra sice mají schopnost regenerace, ale jen do té míry, dokud jsou zdravé. Při přetížení toxiny či při přebytku tukové tkáně je jejich funkce narušena a dochází k poškození buněk v játrech. Pak vznikají jaterní nemoci, z nichž některé mohou končit i smrtí.

Které ovoce játrům prospívá

  • Grapefruit: Zdraví prospěšná je zejména čerstvá šťáva z grapefruitu. Toto exotické ovoce je plné antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům. Prospívá i játrům, jež zbavuje karcinogenních toxinů.
  • Borůvky: I toto ovoce dokáže játra chránit před negativním účinkem toxických látek. Účinné jsou i při zánětu jater.
  • Červená řepa: Tato zelenina bývá právem přirovnávána k superpotravinám. Obsahuje betain, jenž chrání tepny a cévy před kornatěním a podporuje činnost jater. Výborná je šťáva z čerstvé červené řepy.
Fotografie: Depositphotos
  • Jablka: Dopřejte si denně alespoň jedno jablko. Posiluje trávicí systém včetně jater. Jablka jsou bohatá na pektin, který na sebe váže vodu, a tím se podílí na hospodaření buněk s vodou. Když si jablko nastrouháte, bude pro žaludek stravitelnější.

Zdroj: Healthline