Zbytky z talíře rovnou do koše aneb Když se ohřívané potraviny mohou stát smrtelně nebezpečnými

Fotografie: Depositphotos

Jestliže také neradi plýtváte jídlem a náhodou jste před pár dny snědli těstoviny nebo rýži, kterou jste již tepelně upravovali, možná se vystavujete smrtelnému nebezpečí.

Pokud se na potravinách objeví bakterie, viry nebo plísně a člověk je zkonzumuje, může dojít k otravě. Vše závisí na množství potravy a imunitě organismu. Zvracení, průjem a bolesti břicha mohou přerůst v horší onemocnění a infekce, proto je důležité dbát na hygienu rukou a prostředí. Některé potraviny mohou způsobit otravu častěji než jiné, proto se vyplatí je znát a lépe je připravovat, aby se zabránilo růstu mikrobů, říká lékařka Stacy Sampson.

Bakterie na potravinách

Bakterie Bacillus cereus se běžně vyskytují v potravinářských výrobcích a mohou být otráveny ohříváním nebo smažením potravin, které dlouho stály při pokojové teplotě. Každému z nás se stalo, že jsme si ohřáli špagety ze včerejší večeře, které jsme nedali do lednice, ale jen někteří z nás věděli, že mohou být otrávené. Bakterie Bacillus cereus mají velmi rozmanité přirozené prostředí. Nacházejí se v prachu, půdě a rostlinách.

Otrava z jídla

Bacillus cereus je častým původcem onemocnění z potravin, ale infekce způsobené touto bakterií se běžně neléčí, protože lidé si jejich příznaky pletou s obyčejnou otravou jídlem. Je patogenní druh, což znamená, že způsobuje onemocnění pouze za určitých podmínek. K infekci dochází především po konzumaci obilných výrobků, jako jsou těstoviny a rýže, které byly skladovány při pokojové teplotě. Otrava jídlem se může projevit zvracením a silným průjmem.

V potravinách probíhá mnoho procesů, které je vylučují z konzumace. Neměli bychom jíst žádné potraviny vystavené pokojové teplotě déle než několik hodin. Ani dort na oslavě tetiných narozenin není vhodný ke konzumaci po několika hodinách, kdy ještě leží na stole. K úmrtí dochází velmi zřídka. Slyšeli jsem pouze o jednom případu v České republice.

Fotografie: Freepik

Kromě otravy jídlem může způsobit zápal plic, infekční endokarditidu a meningitidu. Je důležité si uvědomit, že Bacillus cereus může způsobit závažná a smrtelná onemocnění, jako je sepse. Nejvíce ohroženi jsou lidé s oslabenou imunitou, kojenci, starší lidé a těhotné ženy.

Vařené těstoviny, které stály několik dní, mohou obsahovat nejen Bacillus cereus, ale i mnoho dalších bacilů a plísní, které mohou být patogenní. Takové těstoviny by se měly skladovat v chladničce maximálně 24 hodin. Po uplynutí dvou dnů představuje zdravotní riziko. I když v něm bakterie nejsou, mohou se v něm vyvinout plísně, které produkují toxiny škodlivé pro naše tělo, zejména pro játra. Mohou způsobit mimo jiné primární rakovinu jater.

Čas od času se dozvídáme o případech úmrtí v důsledku otravy voskovkami. Stačí zmínit případ sedmnáctiletého mladíka, který snědl špagety po čtyřech dnech a po 24 hodinách zemřel.

Zdroj: Healthline, Healthline, CDC

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]