Příznaky rakoviny v prvních fázích onemocnění jsou často nenápadné a není jim věnován dostatek pozornosti

Fotografie: Freepik

Jednotlivé typy rakovinných onemocnění se mohou projevovat různými symptomy, jež mohou být zaměněny s jinými lehčími nemocemi. Jedná se ovšem o příznaky rakoviny, které by neměly být brány na lehkou váhu.

Rakovina je velmi závažnou civilizační nemocí, která má mnoho projevů a může napadat prakticky všechny tělesné orgány. Včasné odhalení a diagnostika jakékoliv z forem rakoviny je klíčovým aspektem optimální léčby a výrazně zvyšuje naději na přežití. Následující příznaky jsou často přehlíženy, jelikož se nejedná o problémy výrazně ovlivňující běžný život. Pokud se ovšem vyskytují v pravidelných intervalech nebo kontinuálně, rozhodně byste jim měli věnovat pozornost.

Nenápadné příznaky rakovinných onemocnění

U různých typů rakovinných onemocnění se mohou nenápadné projevy lišit, a zároveň mohou být důsledkem jiných zdravotních problémů. Pokud se s následujícími příznaky potýkáte, raději vyhledejte lékaře.

Fotografie: Freepik

1.    Dušnost

Neschopnost se nadechnout nebo mělké dýchání či dýchavičnost po neúměrně náročném tělesném výkonu mohou být spojeny nejen s astmatem, ale také průvodním projevem rakoviny plic. Lékaře byste měli vyhledat především objeví-li se náhle.

2.    Trvalý chrapot nebo kašel

Dalším příznakem rakoviny dýchacích cest je změna hlasových charakteristik nebo tvorba většího hlenu. Pokud se v něm navíc objevuje krev, nemusí být nutně spojena s infekčním onemocněním, ale přímo projevem rakovinného bujení.

3.    Problémy s polykáním

Vedle chrapotu či kašle mohou být projevem rakoviny dýchacích cest také problémy s polykáním. Ty mohou indikovat ovšem i rakovinu jícnu, nebo žaludku.

4.    Častá onemocnění a snížená imunita

Standardně se zdravý člověk potýká s běžnými onemocněními doprovázenými zvýšenou teplotou jednou až dvakrát za rok. Je-li výskyt těchto nemocí častější, mohou poukazovat na problémy s imunitou, jež způsobuje leukémie. Ta ovlivňuje především tvorbu bílých krvinek a snižuje tak schopnost těla se bránit infekcím.

Fotografie: Freepik

5.    Změny v moči a stolici

Problémy s trávením, trvalý průjem či krev ve stolici, nebo změny v barvě a zápachu moči mohou indikovat rakovinné bujení ve vylučovací soustavě. Jedná-li se o dočasný stav, obvykle není důvod k obavám. Pokud se ovšem problémy objevují pravidelně či mají setrvalý charakter, je namístě vyšetření.

6.    Bolesti a krvácení

Bolesti zad, páteře či nohou ve spojení s již popsanými symptomy mohou být spojeny s některými typy rakovinných onemocnění. Obdobně krvácení mezi menstruačními cykly spojená s bolestí v pánevní oblasti nebo krvácení z konečníku mohou být projevem rakoviny děložního čípku, vaječníků či tlustého střeva.

7.    Ztráta hmotnosti

Nárazová velká ztráta hmotnosti, která není spojená přímo se změnou stravování či zvýšeným tělesným výkonem, by měla být alarmem, že s vaším tělem není něco v pořádku. Hubnete-li neřízeně a velmi rychle, může to být příznakem rakoviny slinivky, žaludku nebo jícnu, ale také plic.

8.    Změny na kůži

Pokud se na kůži objeví tmavé skvrny, nová znamínka nebo změny ve vzhledu znamínek, která již máte delší dobu, mějte se na pozoru – mohou být projevem rakoviny kůže. Účinnou prevenci je v tomto případě pravidelná kontrola.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]