Zdravé zuby a dásně jsou základ. Bakterie v ústech mohou způsobovat onemocnění srdce a vznik mrtvice

Fotografie: Adobe Stock

Mohou bakterie v ústech přispívat k onemocnění srdce a mozkové mrtvici? Některé studie tomu nasvědčují.

Říká se, že tyto bakterie mohou přímo poškodit srdce, jakmile vstoupí do krevního řečiště. Odborná skupina srdečních lékařů uvedla, že v roce 2012 nebyl dostatek důkazů na podporu této teorie. V poslední době byly objeveny sraženiny srdce po cévních mozkových příhodách, které poskytují důkazy o souvisejících bakteriích v ústech, což naznačuje, že dobrá dentální hygiena by mohla vaše srdce chránit.

Onemocnění dásní, cukrovka a zubní kazy

Diabetes může zhoršit onemocnění dásní. Je to proto, že vysoká glukóza ve slinách může usnadnit růst špatných bakterií a způsobit plak. A onemocnění dásní může také zhoršit cukrovku, protože může ztížit kontrolu hladiny cukru v krvi. Vaše sliny vyplavují zbytky jídla a bakterie po celý den. Nosí enzymy, které štěpí bakterie. Ale sucho v ústech zastavuje sliny při čištění úst. To může vést k zubnímu kazu. Sucho může být způsobeno léky, které užíváte, jako jsou antihistaminika a dekongestiva.

Zdroj fotografie: Freepik

Mnoho běžně užívaných léků může způsobit sucho v ústech. Patří sem jak léky na předpis, tak i volně prodejné léky. Některé léky v těchto kategoriích mohou způsobit sucho v ústech: antihistaminiak, antidepresiva, dekongestnanty, uvolňovače svalů, antihypertenziva nebo antipsychotika. Lékař může doporučit alternativní lék, který nezanechává sucho v ústech. Nikdy neopouštějte předpis bez předchozí konzultace s lékařem.

Zuby vám může poškodit i stres

Pokud skřípete zuby, pravděpodobně jste ve stresu. Stres vysílá svaly vašeho těla do vysoké pohotovosti, to může přispět ke skřípání zubů. Máte osteoporózu? Jedna studie zjistila, že souvisí se ztrátou zubů. Stejně tak ztráta zubů může souviset s onemocněním ledvin. Bledé dásně mohou být příznakem anémie a poruchy stravování erodují zubní sklovinu. Souviset může i revmatoidní artritida a nemoc dásní. Způsobuje je totiž stejná bakterie.


Nemocné, zanícené dásně mohou způsobit předčasný porod. U těhotných žen se zánětem dásní je také větší pravděpodobnost preeklampsie. Ideální je tedy udržovat svůj chrup v dobré kondici. Důležité je pravidelně navštěvovat zubaře a pokud možno se vyhnout kouření. Dále je vhodné jednou denně používat zubní nit a dvakrát denně si zuby čistit zubním kartáčkem.

Zdroj: OnHealth

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]