Nepodceňujte dezinfekci domácnosti, nacházejí se v ní skryté hrozby

Chceme-li se ochránit před viry nebo bakteriemi, musíme dbát na důsledný úklid domácnosti. Hygiena domova je základ. Jenže řada lidí to prostě nemá šanci stíhat. Nedokážou si představit, že by měli každý den po práci ještě běhat s hadrem po bytě a všechno dezinfikovat. V domácnosti je samozřejmě nutné zachovávat čistotu, a to zejména tehdy, máte-li malé děti nebo domácí mazlíčky.

Bohužel řada lidí dělá velkou chybu v tom, že se zaměřuje na místa, která ve skutečnosti nejsou tak kritická, ale na jiné, daleko exponovanější povrchy zapomíná. Chcete-li udržet svou domácnost mimo dosah virů, pak se zaměřte především na tyto plochy.

Mobilní telefon a ovladače

Víte, kde je ve vaší domácnosti nejvíce virů a bakterií? Jsou to obrazovky vašich mobilů a tlačítka nejrůznějších ovladačů. Když se nad tím zamyslíte, samozřejmě to dává logiku – na tato místa běžně saháme i špinavýma rukama, nosíme je s sebou třeba i na toaletu, odkládáme na veřejných prostorech. Pokud se chcete vyhnout infekci, je na místě pravidelně je otírat dezinfekčním ubrouskem.

Kuchyňské plochy

Pro zachování zdraví domácnosti je dobré zaměřit svou pozornost na místa, kde se manipuluje s jídlem. To je zejména kuchyňská deska, stůl, lednice a různé poličky, kam potraviny odkládáme. Zapomeňte na to, že postavíte nákupní tašku na kuchyňskou linku a pak začnete vyndávat nákup. Všechny tyto plochy pravidelně utírejte a dezinfikujte. A nezapomeňte na to, abyste pravidelně měnili houbičky, utěrky a jiné náčiní, které k úklidu používáte.

Dětské hračky

Děti jsou nejohroženější skupinou, protože ještě nemají ty správné návyky. Děti si rády strkají všechno do pusy, vůbec se nerozpakují jíst třeba z podlahy nebo si neumýt ruce po toaletě. Není ve vašich možnostech toto vše uhlídat, a proto se soustřeďte alespoň na základní hygienu věcí, se kterými si hrají. Často hračky perte, umělohmotné nebo gumové předměty mohou přijít do myčky. Často vysávejte kobereček, na kterém si děti hrají, a pečlivě své ratolesti veďte k uvědomění si důležitosti hygienických návyků.

Ručníky

Lidé často zapomínají na to, že ručníky by se měli měnit skutečně každý den. Drží se v nich vlhkost, a proto jsou ideálním místem pro šíření bakterií a virů. Tento jednoduchý krok vám může zaručit menší riziko nákazy. Není důvod, proč byste každý den nemohli dát ručníky nové. Je to minimum práce navíc, ale má to velký smysl.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]