Zácpa a nadýmání budou dávnou minulostí. Žádná pilulka nepomůže tak dobře jako obyčejné mandle

Fotografie: Depositphotos

Zdraví střev je základ pro správnou funkci organismu a také zajištění a udržení dobré nálady. Pokud vás často trápí zácpa nebo nepravidelná stolice, přidejte do svého jídelníčku tuto důležitou potravinu.

Je zřejmé, že ořechy jsou zdravé, chutné a rychlé občerstvení. Které z nich jsou však nejlepší volbou? Pokud vás zajímá zdraví vašich střev, jsou to určitě mandle, na něž byste měli zaměřit svou pozornost. Ukázalo se, že mají pozitivní vliv na práci tohoto orgánu a mohou být užitečné v boji proti přetrvávající zácpě, říká lékař Youssef (Joe) Soliman.

Mandle pro lepší zdraví vašich střev

Zdraví střev je nezbytné pro hladký chod celého organismu. Stav střev velmi významně ovlivňujte nejen celkové zdraví, ale i pohodu. Je tedy potřeba o ně náležitě pečovat, například tím, že jim poskytnete dostatek prebiotik a probiotik. Ukázalo se, že konzumace mandlí má pozitivní vliv na složení, množství a aktivitu dobrých bakterií ve střevech, takzvaných laktobacilů.

Jejich počet vám pomohou zvýšit také fermentované potraviny, například jogurty, kefír nebo kysané zelí. Tyto prospěšné bakterie snižují množství choroboplodných zárodků, tedy špatných bakterií ve střevech, čímž chrání vaši trávicí soustavu před záněty a chronickými onemocněními.

Vliv mandlí na zdraví střev

Butyrát sodný je mastná kyselina s krátkým řetězcem, která je zdrojem energie pro buňky umístěné v tlustém střevě. Díky těmto buňkám se ve střevech mohou tvořit prospěšné střevní bakterie, což zajišťuje lepší vstřebávání živin, trávení a snížení rizika výskytu nadýmání a zácpy, a tedy i následné bolesti.

mandle v bílé misce
Fotografie: Pexels

Pravidelná konzumace mandlí vám zajistí lepší průchodnost střev a také častější vyprazdňování. To naznačuje, že jsou mandle dobré i pro jedince, kteří už zácpou trpí. V takovém případě je potřeba změkčit stolici, aby ji tělo mohlo lépe a bez bolesti vyloučit. Pokud vás takový problém trápí pravidelně, neváhejte navštívit svého lékaře, konzumace mandlí je pouze doprovodnou přírodní léčbou, jíž rozhodně nelze nic zkazit, spíše naopak.

Zdroj: Healthline