Když vám vaše nohy nedají spát. Známý syndrom postihuje několik desítek tisíc Čechů

Syndrom neklidných nohou je dnes již velmi dobře popsané onemocnění, ale to nic nemění na tom, že si odborníci stále nevědí rady s tím, proč a jak vzniká a zda se mu dá nějak účinně zabránit. Syndrom neklidných nohou je charakterizován mravenčením, brněním nebo pocitem nepohodlí v dolních končetinách. A to zejména tehdy, pokud sedíme či ležíme, jednoduše jsme v klidu a odpočíváme. Vyskytuje se spíše u starší populace, ale není výjimečný ani u mladších ročníků.

Problémy se spaním

Potíže se nejsilněji objevují právě při odpočinku a spánku. To vlastně také znamená, že nejde jen o nepříjemné pocity, které zažíváte, ale také o to, že se kvůli tomuto syndromu často vůbec nevyspíte. Právě kvůli tomu dokáže být tento syndrom dost nepříjemný a v případě vážných projevů vás může kompletně vyřadit ze života.

Jak již bylo řečeno, lékaři si nejsou jisti přesným původem nemoci. Domnívají se ale, že má neurologické příčiny a roli pravděpodobně hrají i další faktory jako je genetika, nedostatek železa či další onemocnění.

Léčbu neodkládejte

Je vždy potřeba vyhledat včas odborníka, který vám může poradit řadu užitečných metod, jak potíže zmírnit. Pacientům, kteří trpí mírnou formou syndromu neklidných nohou, obvykle pomůže změna životního stylu.

Obvykle se doporučuje častější cvičení, snížení konzumace kávy a jiných kofeinových nápojů, alkoholu nebo tabáku. Pomoci mohou i různé masáže nohou či obklady.

Zaměřit se je dobré na dostatek železa ve stravě, pomoci může i doplnění hořčíku nebo kyseliny listové. Ačkoliv režimová opatření většinou alespoň částečně uleví od nepříjemných projevů, nemoc samotnou zcela nevyléčí.

Když změna životního stylu nepomůže

Jsou-li potíže skutečně vážné, přistupuje se většinou k farmakologické léčbě. Zde je důležité provést klinické studie, které určí, jaký typ léčiva bude nejvhodnější. Mezi nejčastěji předepisované léky patří dopaminergní látky, které zvyšují hladinu dopaminu v mozku.

Podle lékařů trápí syndrom neklidných nohou v České republice několik desítek tisíc pacientů a častěji se vyskytuje u žen. Projevy nemoci jsou samozřejmě různé silné, takže teoreticky i vy můžete mírnou formou trpět a ani to nemusíte zaznamenat.

Prvotním projevem mohu být například obyčejné křeče, které se čas od času objeví třeba právě během noci. V takovém případě se zaměřte na přísun hořčíku a snažte se dopřávat svým svalům dostatek odpočinku a regenerace.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]