Za špatnou náladou může být serotonin. Doplňte hormon štěstí přírodní cestou

Mnoho z nás pociťuje zhoršení nálady během chladnějšího počasí. To souvisí s poklesem hormonu jménem serotonin. Ten vzniká v našem mozku, střevech a nadledvinkách. Během podzimu a zimy se naše nálada dostává na bod mrazu. Do ničeho se nám nechce. A právě tyto emoce se dají zvrátit tak, že navýšíte hladinu serotoninu.

Co je to serotonin

Jde o hormon, který pomáhá přenášet a distribuovat nervové impulsy. Vzniká z tryptofanu, aminokyseliny, kterou tělo získává z potravin. Serotonin pomáhá při vytváření melatoninu, který je zase zodpovědný za dobré spaní, kondici a pevné zdraví. Co zapříčiňuje pokles tohoto hormonu? V podstatě jsou na vinně všechny potíže, které nás „vyšťavují“. Jde především o

  • hádky s blízkými
  • osamělost
  • profesní problémy

Jak zvýšit hladinu serotoninu

Existují zdravé i nezdravé cesty, jak zvednout množství tohoto hormonu v těle. Nezdravá cesta má formu jakékoliv závislosti – na jídle, sladkém, alkoholu, kouření, hazardu a dalších. Uspokojení závislosti krátkodobě stimuluje produkci serotoninu. Bohužel ale tyto návyky způsobují velké poškození jak po psychické, tak po fyzické stránce.

Fotografie: Pixabay

Získejte hormon štěstí zdravou cestou

Serotonin se dá získat i jinak, správnější a zdravější cestou. Jak na to? Jedním z osvědčených způsobů je úspěch. Ať už jde o úspěch v práci, ve sportu nebo ve hře, okamžitě se vám zvedne jeho hladina. Syntézu stimulují také dobré vztahy v rodině. Co dalšího vám může pomoci? Vyzkoušejte myslet pozitivně. Zabývejte se v myslí hezkými a příjemnými věcmi. Zažeňte chmury. Osvědčené jsou také meditace, jóga a další praktiky podporující duchovní rozvoj.

Hladina raketově stoupá i během fyzické aktivity, pobytu na čerstvém vzduchu a procházkách v přírodě. Sluneční světlo má rovněž pozitivní účinky. Intimita a pobývání v přítomnosti partnera jsou přímo zázračné.

Fotografie: Pixabay

Vaše střeva jsou pro produkci serotoninu naprosto zásadní. Až 90 % hormonu štěstí se vytváří uvnitř vašeho zažívacího traktu. Je tedy ve vašem zájmu dbát o správnou rovnováhu střevní mikroflóry. Jezte zdravě a mějte dobrou životosprávu.

Fotografie: Pixabay

Můžete také navýšit poměr potravin, které jsou na tryptofan bohaté. Jezte červený a černý kaviár. Velké množství ho najdete také v tvrdých sýrech, oříškách, sóje, masu a mléčných produktech a kakaových bobech.

Úvodní Fotografie: 

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]