Nástup srdeční zástavy lze rozpoznat díky jasným příznakům. Patří mezi ně dušnost i nevolnost

Fotografie: Depositphotos

Náhlá srdeční zástava je nebezpečný stav, který může mít vážný dopad na lidské zdraví. Pokud na sobě rozpoznáte její příznaky, vyhledejte pomoc.

Náhlá srdeční zástava je velmi nebezpečný stav, který může vést během několika minut k smrti. Je proto velmi důležité, abyste v případě rozpoznání příznaků co nejrychleji kontaktovali záchrannou službu. Jakmile k ní totiž dojde, rozhodují podle lékařky Angela Ryan Lee o vašem osudu sekundy, a pokud byste nezahájili léčbu včas, vaše šance na kompletní uzdravení by byly velmi malé.

Náhlá srdeční zástava a lidské zdraví

Náhlá srdeční zástava patří mezi hlavní příčiny předčasného úmrtí po celém světě související s kardiovaskulárním zdravím. Ohroženi přitom mohou být téměř všichni, ovšem existují skupiny lidí, jejichž riziko je podstatně vyšší. Příznaky tohoto vážného stavu jsou poté téměř vždy totožné a objevují se velmi náhle a v různé intenzitě. Při jejich rozpoznání je však nutné co nejrychleji konat, protože by jinak mohly vést k smrti.

Během náhlé srdeční zástavy dochází k poškození funkce srdečního svalu. Krev tak nemůže být pumpována do potřebných částí těla, což vede k vážným potížím a v některých případech dokonce i jejich částečnému odumření. Jak poté uvádí doktorka Debra Sullivan, před samotnou srdeční zástavou se mohou objevit následující příznaky:

  • bolest na hrudi,
  • silné bušení srdce,
  • dušnost,
  • psychická nerovnováha,
  • točení hlavy,
  • nevolnost,
  • zvracení či
  • mdloby.

Mrtvice hlásí svůj nástup pomocí jasných signálů. Mezi příznaky patří i závratě a nevolnost

Jakmile na sobě rozpoznáte tyto příznaky, měli byste co nejrychleji přivolat záchrannou službu. Bolest na hrudi se během tohoto stavu také často rozšiřuje do oblasti ramen a rukou, přičemž neustále nabírá na intenzitě. Pakliže jsou spolu s ní přítomny i další symptomy, mělo by to být jasným signálem, že je s tělem něco v nepořádku. K náhlé srdeční zástavě často dochází v důsledku maligní srdeční arytmie, o níž jsme na ZdravémStravování již také psali.

infarkt, bolest srdce
Fotografie: Freepik

Prevence onemocnění

Bohužel neexistuje žádný potvrzený způsob, který by vám poskytl stoprocentní prevenci před rozvojem náhlé srdeční zástavy. Jak ovšem zmiňuje Healthline, kardiovaskulární zdraví rozhodně podpoříte dodržováním zásad zdravého životního stylu, jako je nastavení vhodného jídelníčku, pravidelný pohyb, vyhýbání se kouření, mírná konzumace alkoholu a pravidelný spánek.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]