Vyzrajte na pomalý metabolismus jeho zrychlením a podpořte tím spalování

Fotografie: Pixabay

Rychlost, kterou má náš metabolismus, je velice individuální a vliv na ni má řada faktorů. Může to být genetika, váš věk, množství svalové hmoty, pohlaví a další vlivy. Právě kvůli pomalému metabolismu má řada lidí problém zhubnout a udržet si vysněnou postavu. Naštěstí existují určité metody, které pomohou metabolismus trochu urychlit a nastartovat. Víte, jak na to?

Pravidelné jídlo a dostatek bílkovin

Na funkci metabolismu má zásadní vliv způsob, jakým se stravujeme. Ideální je jíst 3krát až 6krát denně v závislosti na vašich preferencích. Rozhodně neplatí, že musíte jíst svačiny, abyste zhubli, ale váš příjem energie musí být pravidelný a vyvážený.

Někdo má raději více malých porcí během dne, jinému více vyhovuje větší jídlo jen třikrát denně. Nezapomeňte, aby každé vaše jídlo mělo dostatek bílkovin ve formě masa, mléčných výrobků nebo rostlinných proteinů.

Přidejte železo

Pro optimální rychlost metabolismu je nezbytné mít vyvážený přísun železa. Tento minerál přenáší kyslík do všech buněk včetně svalů. Pokud máte železa nedostatek, svaly jednoduše nemají dost kyslíku pro svou práci, vy jste unavení a vyčerpaní a metabolismus se zpomaluje.

Největší problémy s železem mají právě ženy v období menstruace, a proto je nutné v těchto dnech volit stravu, ve které je železa dostatek, například maso, fazole, brokolici, zelí nebo listovou zeleninu.

Pitný režim

Chcete-li, aby váš metabolismus fungoval na plné obrátky, je dostatečný přísun tekutin zcela nezbytný. Váš pitný režim by měla obstarat zejména čistá voda, kterou lze občas doplnit minerálkami a slabým neslazeným čajem. Zapomenout byste naopak měli na jakékoliv slazené a sycené nápoje, kávu, energetické drinky a alkohol.

Správný pohyb

Pro ideální fungování metabolismu je nutné kombinovat oba typy pohybu – jak kardio, tak i posilování. Rychlým a aktivním pohybem budujete vytrvalost a pomáháte tělo zahřát a nastartovat spalování tuků, zatímco posilováním budujete svalovou hmotu, která z dlouhodobého hlediska sama kalorie spalujete i tehdy, když vůbec nic neděláte.

Proto je nutné zahrnout do svého každodenního programu oba typy pohybu a ani jeden nezanedbávat.

Využijte sílu koření

S urychlením metabolismu mohou pomoci i pálivá jídla, která mají navíc zahřívací efekt. Proto vám prospějí zejména v chladných měsících, kdy vás pěkně prohřejí a pomohou rozproudit metabolismus. Zkuste do svého jídelníčku pravidelně zařadit česnek, chilli, zázvor, skořici, kurkumu, kardamom nebo pepř.

Tímto způsobem lze zrychlit metabolismus až o neuvěřitelných 23 %. Pamatujte ale i na to, že konzumace pikantních jídel zatěžuje trávení a pokud se objeví nějaké potíže, raději s konzumací koření zvolněte, ať si nezpůsobíte zbytečné potíže. Rychlý metabolismus je jedna věc, ale zdravé trávení je určitě podstatnější.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]