Jednoduchá pravidla, která dostanou střeva do formy a sníží riziko vstřebávání toxických látek do těla

Fotografie: Freepik

Zdravá střeva jsou velmi důležitá, a proto bychom o ně měli patřičným způsobem pečovat. Nevystavovat je zbytečně chemikáliím a jiným látkám, které budou mít vliv na celkové zdraví.

Napadlo vás někdy, že existuje spojitost mezi jídlem, artritidou a stresem? Jedná se o odlišné stavy, ale spojuje je jediné – dysfunkce trávicího traktu. Existuje mnoho faktorů, které vaše střeva takzvaně rozhodí, a mezi těmito faktory je jistě i stres. Takové vlivy vedou k propustnosti střev, zánětu a vzniku bolestí.

Trávicí trakt

Trávicí trakt přijímá potravu a zásobuje tělo důležitými živinami. Také poskytuje bariéru před toxiny a bakteriemi. Existují čtyři pravidla střev, které jsou využívané k zajištění gastrointestinálního traktu. Ty se dozvíte níže.

Propustnost střev, pozor na ni

Střevo je obklopeno vrstvou epiteliálních buněk, oddělených těsnými spoji. Pokud je střevo zdravé, propustnost je řízená a uvolňují se tudy pouze látky, jako je voda, elektrolyty a živiny, což zajistí minimální či žádné vstřebání patogenů. Určité faktory však mohou tyto spoje poškodit, což zvyšuje střevní průchodnost a zvyšuje riziko vstřebání toxických látek.

Mezi takové faktory patří: špatná strava s rafinovanými tuky, alkohol, kouření, nedostatek živin, především vitamínu D, vláknina, stres a infekce způsobená Helicobacterem pylori. Zvýšená střevní propustnost dovolí toxinům, aby vstoupily do krevního řečiště, což vede k rozvoji zánětu. Dále se může projevit dráždivý tračník, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, celiakie, cukrovka 1. typu a revmatoidní artritida.

Fotografie: Freepik

4 pravidla střev – pravidlo první

Pokud chcete mít střeva zdravá, budete muset odstranit několik faktorů způsobující zažívací potíže. Bude důležité odstranit některé negativní působení, které způsobuje zánět. Je to především zmíněný alkohol, sůl, emulgátory, konzervační látky, potravinářská barviva, lepek, rafinovaný cukr. Naopak byste měli zvýšit příjem zeleniny, ovoce, zdravých tuků a protizánětlivých bylin.

Pravidlo druhé – výměna potravin škodlivých za zdravé

Vyměňte jídla, která v těle podporují tvorbu zánětu za jídla, která naopak předcházejí zánětu či dokonce zánět léčí.

  • Byliny
  • Koření – kurkuma, rozmarýn, česnek
  • Potraviny s velkým množstvím vlákniny – ovoce, zelenina, ořechy
  • Omega-3 mastné kyseliny
Fotografie: Freepik

Pravidlo třetí – dodání prospěšných bakterií

Poskytnutí dostatku dobrých bakterií zajistí zlepšení funkce střev, a také budou střeva více chráněné před zánětem, posílí se váš imunitní systém a sníží se střevní propustnost na bezpečnou úroveň. Probiotika můžete doplnit pomocí fermentovaných potravin, jogurty, kombucha, kysané zelí, ale i přírodní zákys. Nebo si jednoduše probiotika kupte v lékárně. Ale nezapomínejte dbát na zdravý jídelníček a snažte se vyřadit výše zmíněné produkty a zvyky.

Obnovení zdravého prostředí ve střevech

Obnovte zdravou sliznici ve střevech pomocí určitých látek a bylin, které sníží propustnost a zánět. Například takové aloe vera dokáže obnovit střevní výstelku a zajistit správnou funkci, L-glutamin, zázvor, omega-3 mastné kyseliny, rostlinné polyfenoly, vitamin D a zinek, medvědí česnek, heřmánek, pampeliška a ořechy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]