Tabu jménem hemoroidy: Zbavit se tohoto ošemetného problému lze i přírodní cestou, která tolik nezatěžuje peněženku

Fotografie: Depositphotos

O přítomnosti hemoroidů se člověk dozví většinou až tehdy, když se objeví problémy v souvislosti s nimi. Dokud netrpí na otoky nebo záněty, o hemoroidech prakticky neví.

Hemoroidy jsou běžnou součástí lidského těla. Jedná se o cévní pletence v oblasti konečníku za řitním otvorem, které jsou nápomocné při kontrole vyprazdňování. Nezřídka se u nich objevuje onemocnění v podobě otoků nebo zánětů, přičemž symptomy patologických změn záleží na typu hemoroidů. Za rozvoj zdravotních problémů hemoroidů může zejména nitrobřišní tlak, který souvisí zejména se zácpou, říká lékařka Monisha Bhanote.

Jaké typy hemoroidů existují

Vnitřní hemoroidy se projevují krvácením z konečníku, které je nebolestivé. Nacházejí se ve vnitřním ústí řitního kanálu. Vnější hemoroidy doprovází několik symptomů a obvykle jsou viditelné pouhým okem při rozevření hýždí na rozdíl od vnitřních hemoroidů. S hemoroidy se během svého života potkává průměrně 50 až 60 procent dospělé populace, častěji na ně trpí muži. U žen se vyskytují hlavně v těhotenství a po porodu.

Jak se hemoroidy léčí

Základem léčby u problémů s hemoroidy je změna životního stylu. Je důležité dbát na pestrou a vyváženou stravu s dostatkem vlákniny, tekutin. Neméně podstatná je pohybová aktivita, která má vliv na trávicí systém i vyprazdňování. Konzervativní léčba hemoroidů pak spočívá v podávání mastí, krémů nebo gelů na hemoroidy. Pomáhají také teplé obklady, sedací koupele nebo chladová terapie.

Teplá koupel s Epsomskou solí

Uklidnit podrážděné hemoroidy může pomoci sedací koupel, ke které se využívá teplá voda a Epsomská sůl. Trvat by měla 20 minut. Sůl přináší úlevu při bolestech, jež nezpříjemňuje život.

Aloe vera

K léčbě hemoroidů se využívá rostlina aloe vera. Její léčebná síla spočívá ve zklidnění pokožky a ve zmírnění podráždění. Přitom je třeba používat čistý gel z aloe vera, který je možný získat přímo z čerstvých listů rostliny.

Fotografie: Depositphotos

Noste vhodné prádlo

Při problémech s hemoroidy by měl člověk dbát také na vhodnost svého spodního prádla. Přednost by mělo dostat bavlněné prádlo na rozdíl od polyesterového nebo z jiného syntetického materiálu. Zároveň by se při praní prádla mělo omezit používání změkčovače tkanin, aby se předešlo podráždění pokožky.

Kokosový olej

Olej z kokosových ořechů má vynikající účinky díky svým protizánětlivým vlastnostem. Funguje zároveň jako analgetikum, čímž zmírní problémy s hemoroidy. Kokosový olej může zmírnit zácpu, která bývá častou příčinou vzniku hemoroidů. Olej lze užívat vnitřně i externě aplikovat na vnější hemoroidy nebo přidat do lázně.

Zdroj: Harvard Health Publishing, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]