Většina nádorů se vyvíjí z prekancerózních onemocnění, která často lidé podceňují. Nepatřete mezi ně

Fotografie: Freepik

Onkolog Ivan Karasev řekl, kdo je ohrožený a v jakém věku, a je pravda, že u mladých lidí se rakovina vyvíjí rychleji. Pojmenoval, jaké typy onkologických onemocnění jsou nejčastější u mužů a u žen, a doporučil také pět pravidel proti rakovině.

Vedoucí výzkumný pracovník pojmenoval hlavní příčinu rakoviny

95 % nádorů se vyvíjí z prekancerózních onemocnění. Nejdříve nastane chronický zánět, buňky jsou vrstveny na sebe. Poté nastane určitý druh buněčného selhání a potom se vyvíjí nádor. Prekancerózní onemocnění jsou stavy, při nichž dochází ve struktuře buněk k určitým změnám. Pokud se neléčí a nejsou vyloučeny všechny škodlivé faktory, mohou být změněné buňky transformovány na rakovinné.

Prekancerózních onemocnění je celá řada. Zpravidla jich je několik pro každý z problémových orgánů. Pro plíce je to chronická pneumonie, pro žaludek zase chronická gastridita. Pro střeva polypy, pro mužské orgány je to hyperplazie a neoplazie prostaty. Ženy může trápit eroze děložního čípku nebo mastopatie.

Každý z nás by měl chodit na pravidelné kontroly, aby se včas zachytily případné problémy. Doktor porovnal zdravé tělo s autem, které pravidelně necháváme v servisu, a když je včas zkontrolováno a opraveno, je možné zvrátit určitě stavy. U mladých lidí se navíc rakoviny vyvíjí rychleji, takže zde není opravdu na co čekat.

Fotografie: Freepik

Riziko rozvoje rakoviny je nejvyšší po 60. roce života

V mladém věku dochází k metabolickým změnám mnohem rychleji, vysvětlil onkolog. Nádory citlivé na hormony se také vyvíjejí mnohem rychleji. V Rusku je na prvním místě u mužů rakovina plic, která je spojena hlavně s kouřením. U žen je to rakovina prsu, kterou ovlivňují hormony. Dalšími v pořadí jsou rakoviny žaludku a tlustého střeva.

V těle se každý den vyskytují tisíce mutací, ale naše imunita by se s nimi měla vyrovnat. Pak by se tyto buňky již neměly rozmnožovat. Na pozadí poškozených imunitních funkcí poté selhává programovaná buněčná smrt a dochází k mutaci.

Fotografie: Freepik

Pijte hlavně filtrovanou vodu, protože voda z vodovodu může obsahovat soli těžkých kovů, které se nám v těle hromadí. Snižte také spotřebu sycených nápojů. Zapomeňte na uzené konzervy nebo jiné uzeniny či klobásy.

Maso a syrové ryby mohou obsahovat hlístové cysty, které při požití zvyšují riziko rakoviny jater a žlučníku. Červené maso si dejte vařené a ne moc často. Bylo totiž prokázáno, že žlučové kyseliny způsobují rakovinu tlustého střeva.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]