Bezbolestné probuzení: Výběr polohy při spánku dokáže ulevit od pálení žáhy, chrápání i bolestí zad

Fotografie: Depositphotos

Spánková poloha je velmi důležitá pro kvalitní odpočinek a získání energie do nadcházejícího dne. Je proto důležité, abyste vždy dbali na to, jak uléháte do postele.

Různé spánkové polohy mohou mít vliv na kvalitu vašeho odpočinku a množství energie do nacházejícího dne. Pokud tedy často trpíte bolestmi nebo jinými zdravotními potížemi, možná vám postačí změnit své dosavadní návyky, abyste si ulevili – jedná se o jednoduchý trik, který rozhodně stojí za vyzkoušení a nevyjde vás na žádné peníze, říká doktor Nick Villalobos. Níže se proto můžete seznámit s těmi nejlepšími z nich.

Poloha plodu

Poloha plodu představuje spánek na boku s pokrčenýma nohama přitaženýma k tělu. Jedná se o nejoblíbenější spací polohu, která vám pomůže nejen při bolestech dolní části zad nebo v těhotenství, ale také pomáhá snižovat chrápání. Avšak ještě než usnete, měli byste se vždy ujistit, že jste dostatečně uvolnění, jinak byste mohli omezit hluboké dýchání během dřímání. Poloze byste se také měli vyhnout, pokud trpíte ztuhlostí kloubů.

Spaní na boku

Spaní na boku je podobné poloze plodu, ovšem v tomto případě byste neměli mít nohy přitažené k tělu – to sníží zátěž na klouby a zároveň vám může poskytnou větší relaxaci. Kromě toho pak také snižuje chrápání, je skvělé pro trávení a dokáže snižovat opakované pálení žáhy – aby byly tyto přínosy co nejefektivnější, vložte si mezi dolní končetiny polštář, čímž lépe srovnáte své boky a vyhnete se případné bolesti zad.

Ležení na břiše

Ležení na břiše je sice dobrá poloha při chrápání nebo spánkové apnoe, ale v některých případech může bohužel způsobovat bolesti krku nebo zad. Pokud jste tedy náchylní k těmto problémům, raději byste se jí měli vyhnout – stejně tak byste měli brát na vědomí, že může také zatěžovat vaše svaly a klouby, a vést tak k ranním bolestem a únavě. Pro snížení rizika si můžete umístit pod spodní část břicha polštář.

spánek na břiše
Fotografie: Unsplash

Na zádech

Spaní na zádech je spojováno s nejvíce zdravotními přínosy, neboť chrání páteř a může také pomoci zmírnit bolesti kyčlí a kolen. Důvodem je skutečnost, že při této poloze využívá tělo gravitaci k udržení rovnoměrné polohy, což snižuje jakýkoli zbytečný tlak na záda nebo klouby.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]