Mýty a fakta o léčbě vaginální infekce. Co pomáhá a co už je značně rizikové

Fotografie: Freepik

Vaginální infekce je velmi nepříjemný problém. Bohužel, je ale také velmi častý. Zkušenost s ním mají především ženy od 15 do 40 let. Typickými projevy jsou pálení a svědění v oblasti genitálií. Naopak muži tímto typem infekce trpí málokdy.

Snad proto, že je toto onemocnění velmi časté a v průběhu svého života se s ním setká téměř každá žena, koluje kolem jeho léčby řada mýtů a „zaručených“ vychytávek. V našem článku se můžete dočíst, jaké jsou hlavní příčiny vzniku vaginální infekce. A také vám prozradíme, které „zaručené“ babské rady nemá smysl zkoušet.

Jak se projevuje vaginální infekce

Jak už jsme zmínili v úvodu, typickými projevy vaginální infekce jsou svědění a pálení. Dalšími důležitými symptomy jsou podráždění, zánět a v některých případech změny ve struktuře a zápachu vaginálního výtoku.

Hlavní příčiny vzniku vaginální infekce

Důvodů, proč vás trápí infekce, může být hned několik. Nejčastěji jsou na vině nejrůznější bakterie a plísně, oslabená imunita, nadměrná, nebo naopak nedostatečná hygiena a hormonální změny. Podíl na vzniku vaginálních infekcí mají i následující faktory:

  • Lupénka (psoriáza)
  • Ekzém
  • Stres
  • Pohlavně přenosné nemoci

Pokud na sobě pociťujete některé z příznaků, navštivte svého gynekologa. Toto je naprosto ideální postup. Lékař určí přesnou diagnózu a vyloučí závažnější druhy onemocnění. Pak předepíše vhodné léky, které vás infekce zbaví rychle a efektivně.

Bájný bílý jogurt

Určitá pozitiva alternativním způsobům léčby nelze upřít, nicméně jejich účinnost je velmi nadhodnocená.

Určitě jste slyšeli o blahodárných účincích bílého jogurtu. Přírodní jogurt obsahuje kyselinu mléčnou a bakterie. Některé ženy proto věří, že aplikací jogurtu do pochvy zmírní svědění a vyléčí probíhající infekci. Některé si tuto kúru aplikují pravidelně v dobré víře, že tak předcházejí potencionálním potížím. Pravda je ovšem taková, že jogurt infekci nevyléčí ani nezabrání jejímu vzniku. Neexistují žádné vědecké studie, které by léčebné účinky jogurtu potvrzovaly.

Další alternativní metody léčby vaginální infekce

Dalšími „ověřenými“ způsoby léčby jsou jablečný ocet a česnek. Není pochyb, že obě tyto potraviny mají blahodárný účinek na naše zdraví. Ale pouze, pokud je konzumujeme! Je sice pravda, že jablečný ocet a česnek mají antibakteriální účinky, ale lékaři v žádném případě nedoporučují aplikovat si je do pochvy. Tato metoda léčby není vhodná ani jako podpůrná léčba k farmakologickým lékům.

Jablečný ocet a česnek můžou naopak způsobit nepříjemné kožní reakce a místo jednoho problému budete řešit hned dva.

Žádný z výše jmenovaných způsobů léčby nemá své účinky vědecky podložené. Zbytečně proto neexperimentujte a navštivte lékaře. Přírodní jogurt, jablečný ocet a česnek raději jen zařaďte do svého jídelníčku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]