Odborníci odhalili faktory, které mohou snižovat účinnost vakcíny proti Covid-19

Fotografie: Shutterstock

Nechali jste se očkovat v zájmu prevence a chcete mít jistotu, že bude účinnost vakcíny skutečně dokonalá? V takovém případě je vhodné imunitnímu systému trochu pomoci a zaměřit se na zdravý životní styl. Protože podle dostupných dat může mít stres a deprese nepříznivý vliv na fungování vakcíny. Zaměřte se na dobrý spánek a pravidelné cvičení.

Výzkumy hovoří jasně

Protože síla vakcíny se částečně odvíjí od reakční schopnosti imunitního systému, může být zdravý životní styl včetně psychické pohody velmi důležitou proměnnou při stanovení účinnosti vakcíny.

Fotografie: Freepik

Pokud si chcete dát záležet na tom, aby došlo k co možná nejlepší ochraně vašeho zdraví a snížení rizika nákazy na skutečné minimum, je velmi důležité dodržovat zásady zdravého životního stylu. Minimálně během pár týdnů po očkování si dopřejte trochu volnější režim, kdy se zaměříte i na svou psychiku, protože ta má také výrazný vliv.

Pro účinnost vakcíny udělejte maximum

Samotná vakcína není lékem, ale prostředkem pro vycvičení imunitního systému, aby příště koronavirus rychle rozpoznal a zničil. Pokud chcete, aby to fungovalo co možná nejlépe, podpořte svůj organismus zodpovědným chováním a dodržujte zdravý životní styl, díky kterému si zachováte co možná nejlepší ochranu před případnou nemocí.

Ovlivnění duševního zdraví

Nepříjemným problémem, který provází aktuální situaci okolo pandemie koronaviru je rozvoj nejenom fyzických potíží, ale také psychické problém. Stres, úzkosti či deprese rozhodně nejsou nic výjimečného a v posledních týdnech se objevuje stále více lidí s podobnými problémy.

Fotografie: Freepik

Neblahou zprávou je také to, že psychické zdraví může mít vliv na fungování vakcíny proti koronaviru. Ve chvíli, kdy jste v depresi, úzkosti nebo máte nadbytek dlouhodobého stresu, může se snadno stát, že organismus nebude fungovat na plné obrátky.

Negativní faktory ubližují celému procesu očkování

Častým průvodním jevem u psychických problémů bývá také nedostatek spánku a případné problémy s jeho kvalitou či usínáním. V takovém případě nedochází k dostatečným regeneračním procesům, což rozhodně nepomůže pro správnou funkci imunitního systému, který nebude tak výkonný jako při dostatečném a kvalitním odpočinku. V takovém případě může být účinnost očkování značně snížena a existuje tak riziko nákazy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]