Vyvarujte se častým chybám při zatržení nehtu na rukou či nohou. Dělá je bohužel většina z nás

Fotografie: Freepik

Nešťastné údery o ostrý předmět, běhání v příliš těsných botách nebo zachycení se o látku, to jsou jen některé z příčin zatrženého nehtu. Zjistěte, jak postupovat, aby nehty mohly zase dorůst.

Nehty bývají považované za odraz zdraví člověka. V případě jejich poranění by měla být oblast desinfikována a zalepena, v některých případech je ale lepší vyhledat doktora. Zatržení nehtu je nejen bolestivé, ale dává prostor rozvoji infekce. Poradíme vám, co dělat a jak postupovat, aby mohl nehet dorůst bez dalších komplikací.

Zatržený nehet nestříhejte

Zatržený nehet působí mnoho komplikací a často znemožňuje běžné každodenní činnosti. Pokud máme poškozený nehet na noze, ztěžuje nám chůzi, na rukách zase ztěžuje psaní nebo uchopování předmětů. Zatržený nehet může růst až šest měsíců, je proto třeba dbát na několik zásad, aby nedošlo k zarůstání nehtů.

V první řadě potlačte nutkání zatržený nehet utrhnout nebo odstřihnout. Nejen, že byste si tím způsobili bolest, mohli byste si i ublížit. Prst raději přikryjte prodyšným obvazem, aby k němu mohl proudit vzduch, a pravidelně kontrolujte, zda nedošlo k vyvinutí bakteriální infekce.

Fotografie: Freepik

Zastavte krvácení

Pokud nehet krvácí, obvažte ho sterilním obvazem. Bolest může zmírnit namočení do vody s mýdlem. Na nehet nevyvíjejte tlak, mohli byste ho ještě více poškodit.

Než si vezmete léky proti bolesti, poraďte se se svým lékařem. Lékaře vyhledejte i v případě, pokud léčba nepomáhá a prst začne otékat či bude dlouhodobě bolestivý. Ten v případě potřeby doporučí antibiotickou mast nebo, v extrémních případech, provede chirurgické odstranění nehtu.

Pokud se rána nehojí a pod nehtem se začne vyvíjen hnisavý absces, s návštěvou lékaře neotálejte. Na vině mohou být houby nebo bakteriální superinfekce. V takovém případě je nezbytná antivirová nebo antibiotická léčba a absces musí být chirurgicky vyčištěn.

Fotografie: Freepik

Nehet sledujte i po tom, co doroste

Když nehet doroste, vyplatí se konzultace s dermatologem. Není totiž neobvyklé, že i po dorostu se objeví mykóza. V tomto případě vám dermatolog doporučí přípravky, které mají nejčastěji formu laku na nehty a jejichž užívání může být nutné šest až dvanáct měsíců.

Problémům se můžete snažit předcházet zvýšenou opatrností, nošením správné obuvi a také posilováním nehtů pomocí stravy a vitamínů. Nehty povyrostou přibližně o dva až čtyři milimetry za měsíc, na rukou rostou rychleji než na nohou. Ve stravě se zaměřte hlavně na biotin, formu vitamínu B. Přirozeně se vyskytuje v ořeších, vejcích, celozrnných potravinách a zelenině.

Nehty také potřebují pravidelný přísun zinku, vápníku, hořčíku, železa a křemíku. Můžeme je najít například v dýňových semínkách, mandlích, sezamu nebo máku a dokonce i v bylinkách – v kopřivě, přesličce rolní nebo pýru. Nehtům prospívají také omega-3 mastné kyseliny, které nejčastěji najdeme v rybách.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]