Využití červeného vína v kuchyni

Červené víno představuje oblíbený alkoholický nápoj vyráběný z odrůd modrých hroznů. Přičemž obsah alkoholu určuje vždy množství cukru a rovněž barva se u těchto vín liší od světle červených po temně rudé. Víno se popíjí při různých příležitostech. Ať už jde o nějakou oslavu, posezení s přáteli nebo jen tak pro pohodový den či večer. Někdo si dá skleničku s chutí po obědě, jiný až po večeři.

Ovšem červené víno dokáže mimo uspokojení chuťových pohárků také znamenitě posílit chuť jídla. Je výtečnou ingrediencí, jež dodá správný chuťový břink masům, omáčkám, marinádám, ale i moučníkům. Velkým hitem a chuťovým zážitkem poslední doby je i kombinace červeného vína a čokolády.

Jak vybrat víno pro vaření?

Hodláte-li víno použít při vaření či pečení, rozmyslete se předem, zda použijete polosuché nebo sladké. Například Modrý Portugal se skvěle hodí k bifteku a zvěřině, také však k drůbežímu masu, zrajícím sýrům a těstovinám (boloňská omáčka s červeným vínem).

Rulandské modré lze použít podobně, ale navíc se ještě hodí k dezertům. Svatovavřinecké zase využijete k hovězímu na slanině. Rovněž je možné přidat jej do omáčky s hovězími líčky. Hodláte-li červené víno použít k vaření, nesnažte se na něm šetřit v domnění, že nějaké levné stačí. Ano i ne.

Kvalita vína = kvalita pokrmu

Kvalita vína se totiž pozná i v pokrmech. Stejně tak nepožívejte na vaření víno, které vám nechutná, nevoní. Použitím dalších dochucovacích složek se jeho chuť a aroma nijak nezmění, proto je vhodné použít všechny suroviny, které jsou vám příjemné a chutnají. Jedině chutné, dobré a kvalitní suroviny zaručí vynikající výsledek. Určitě neplatí, že čím dražší víno, tím lepší a lahodnější pokrm, kouzlit se dá i s levnějším vínem, ale nikdy nevolte značku, kterou byste si nenalili po dobré večeři.

Do receptů nepatří ani víno, které je zvětralé a potřebujete ho zkonzumovat, protože je vám líto jej vylít. Tady platí pouze jedno pravidlo: pijte a vařte ze stejného. Do daného receptu používejte rovněž víno, které hodláte pak servírovat. Mimo červeného lze na vaření použít i bílé víno, která dá vyniknout mořským plodům, rybám a jemnému drůbežímu masu.

Obrázek: pixabay.com