Způsoby, jak efektivně snížit vysoký krevní tlak i bez léků na předpis

Fotografie: Freepik

V produktivním věku trpí vysokým krevním tlakem asi 40 % Čechů, procento se následně zvyšuje v důchodovém věku, což vede k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění, infarktu nebo mrtvici. Vysoký krevní tlak lze ale efektivně snížit dokonce bez léků na předpis.

U pracující populace trpí hypertenzí 4 z 10 Čechů, ve věku nad 70 let už 7 z 10 českých penzistů, u seniorek je číslo o něco menší. Vysoký krevní tlak následně vede k rozvoji mnoha kardiovaskulárních onemocnění. Problematická je diagnostika, vysoký krevní tlak totiž nebolí a u většiny nemocných probíhá bezpříznakově. Jak tedy krevní tlak snižovat efektivně a preventivně, bez léků na předpis?

Fotografie: Freepik

Vysoký krevní tlak je parťák stresu

Proč západní civilizace a lidé v rozvinutých zemích trpí vysokým krevním tlakem? Je to dáno nezdravým životním stylem, nepravidelnou stravou a nezdravým jídelníčkem. Hypertenze je také nejlepším kamarádem stresu, proto postihuje čím dál tím mladší generaci. Výjimkou nejsou ani třicátníci, kteří podle kardiologů čelí mnoha pracovním výzvám a jedou takříkajíc přes závit. Navíc se v tomto věku mladí muži stydí jít s těmito potížemi k lékaři, ale současně nemají tušení, že by si mohli efektivně pomoci sami.

Studená voda

Prvním lékem, který je vždy po ruce je studená voda. Vhodná je lázeň nohou ve studené vodě, postačí v sedu namočit nohy do lavoru se studenou vodou na 1-2 minuty. Není od věci také namáčet pod tekoucí studenou vodou ruce od dlaní po předloktí. Studenou vodou je možné si omýt obličej.

Jablečný ocet

Obklady z jablečného octa na nohy fungují také skvěle, nechte účinkovat vždy alespoň 15 minut. Tyto obklady dokáží snížit krevní tlak o 20-35 jednotek.

Fotografie: Freepik

Mátový čaj

Z bylinek je vhodná máta. Mátový čaj sníží tlak o 15-20 bodů asi 30 minut po vypití jednoho šálku. Obdobně zafunguje najednou vypitá sklenice vody se šťávou z půlky bio citronu a lžící medu. Při náhlých výkyvech pomůže také odvar z kozlíku lékařského.

Horká lázeň na ruce

Snížit tlak lze nejen studenou, ale také horkou vodou o teplotě 45 °C, do které ponořte ruce asi na 10 minut.

Relaxace a dýchání

Vysoký tlak kvůli aktuální stresové události? Pomůže zadržet dech při výdechu na 8-10 sekund a takto opakovat po dobu 3 minut. Dechovými cvičeními a následnou relaxací se dokáže snížit tlak asi o 30 jednotek.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]