6 překvapivých příznaků cukrovky, které je potřeba pečlivě sledovat

Fotografie: Depositphotos

Cukrovka je závažné onemocnění, které by nemělo zůstat bez včasné léčby. S jejím rozpoznáním vám mohou pomoci tyto překvapivé způsoby.

Příznaky cukrovky se často projevují jen zřídka, a proto pacienti nemusí dlouho dobu vědět, že je s nimi něco v nepořádku. Bohužel se tak však vystavují velmi nebezpečným rizikům, které toto závažné onemocnění může způsobit, říká lékařka Marina Basina. Abyste se proto vyhnuli potenciálním problémům, níže jsme si pro vás připravili 6 překvapivých příznaků cukrovky, před kterými byste se měli dávat pozor.

Časté chrápání

Vědci potvrzují, že lidé, kteří často a hlasitě chrápou, mohou být vystaveni většímu riziku vzniku cukrovky. U lidí s tímto onemocněním je také běžné, že mohou během spánku přestat dýchat. Pokud si tedy váš partner nebo vaši blízcí neustále stěžují, že se kvůli vám nemohou v noci vyspat, rozhodně byste tuto skutečnost měli řešit se svým praktickým lékařem.

Fotografie: Depositphotos

Pocit chladu či zimnice

Většina lidí trpící cukrovkou často pociťuje chlad, a to zejména na nohou a rukou. Důvodem je především zhoršující se stav nervových buněk, které toto nebezpečné onemocnění poškozuje. Často také může být na vině zhoršení krevního oběhu, který již nedokáže dopravit potřebné teplo do končetin.

Neustálá podrážděnost

Častým příznakem u lidí s cukrovou bývá nevysvětlitelná podrážděnost, stres, úzkost a zmatenost. Jejich myšlení se také stává mnohem obtížnějším a v některých případech se mohou cítit až depresivně. Tyto příznaky však mnoho pacientů často odkazuje jiným, méně závažným onemocněním, a proto byste se měli snažit vždy najít odůvodnění, proč se s nimi potýkáte zrovna vy.

Problémy s udržením moči

Problémy s udržením moči byste obecně neměli nechávat bez jakékoliv léčby, a to především, pokud se s nimi potýkáte během spánku. Často jde totiž o příznak nejen cukrovky, ale také například onemocnění ledvin či rakoviny močových cest. V každém případě byste tento problém měli řešit se svým praktickým lékařem.

Fotografie: Unsplash

Potíže se zrakem

Jedním z častých příznaků neléčené cukrovky bývá neustálé zhoršování zraku. Pacienti mohou vidět hůře ve tmě a před očima se jim může objevovat mlha. Odborníci dodávají, že v závažných případech může dojít dokonce i ke slepotě. Při jakýchkoliv z těchto problémů byste však měli reagovat co nejdříve.

Infekce močových cest

Pacienti s cukrovkou, zejména ženy, jsou mnohem náchylnější k onemocněním močových cest. Nejčastěji se v těchto místech potýkají se zánětem, který bývá obecně velmi bolestivý. Pokud se u vás tento problém vyskytnul, rozhodně byste to měli neprodleně řešit se svým praktickým lékařem.

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]