Příznaky, kterými vás tělo upozorňuje na zvýšené riziko nebezpečné dehydratace

Fotografie: Freepik

Bez vody není život – i naše tělo je až ze 60 % složeno z této životodárné tekutiny a na vodě závisí také správné fungování všech orgánů. Dehydratace je tedy vážným, někdy až život ohrožujícím stavem, který bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu a podceňovat jej. Jak vám vaše tělo dává najevo, že mu voda chybí? Příznaky jsou poměrně snadno pozorovatelné, tak neignorujte volání vašeho těla po vodě.

Žízeň

Prvním, zcela běžným příznakem, je samozřejmě žízeň. Pokud je vaše tělo žíznivé, rozhodně mu vodu neodpírejte – dává tak najevo, že potřebuje doplnit zásoby. V ideálním případě tedy ihned tělu dodejte tekutiny, případně se snažte občerstvení neodkládat déle, než je zcela nezbytné. Pocit žízně se ale postupně snižuje s věkem, a tak zejména u starších lidí je nutné doplňovat tekutiny i tehdy, pokud se žádný pocit žízně nedostavuje. V létě je pak dobré pamatovat na průběžné doplňování vody i bez nutnosti pociťovat žízeň.

Změny v močení

Barva a množství moči může hodně vypovídat o aktuálním stavu vaší hydratace. Pokud chodíte na záchod pravidelně a moč má světle žlutou barvu, je nejspíš vše v pořádku. Jestliže ale vaše tělo bojuje s dehydratací, začne tělo vodu šetřit a moč bude výrazně koncentrovanější, žlutější a bude obsahovat více odpadních látek.

Zakalená, tmavě žlutá moč je vždy neklamným signálem dehydratace. Nezapomínejte ale ani na to, že některé jídlo nebo léky mohou mít vliv na barvu moči – pokud tedy máte pocit, že pijete dost a barva moči je stále nezvyklá, raději se poraďte s lékařem.

Únava a vyčerpání

Únava nebo ospalost nejsou jen důsledkem dehydratace. Může se jednat o celou řadu dalších zdravotník potíží. Pokud jste ale jinak zcela zdraví, a přesto se vám nedaří bojovat s únavou, může být na vině právě nedostatek vody. Preventivně tedy doplňte vodu a myslete na správnou hydrataci také při různých fyzických aktivitách, kdy dochází k pocení a vyšším ztrátám vody.

Fotografie: Pixabay

Bolesti hlavy

Dehydratace může vyvolávat také bolest hlavy nebo migrénu. Týká se to zejména žen, ale není vyloučeno, aby byli tímto symptomem zasaženi i muži. Dobrou zprávou ale je, že tyto projevy lze urychleným doplněním tekutin poměrně snadno opět odstranit.

Pokud vás tedy bolest přepadne, zkuste nejprve sáhnout po sklenici vody a pouze pokud se vám do třiceti minut neuleví, zvažte, zda je nutné si vzít nějaký prášek proti bolesti.

Fotografie: Freepik

Zácpa

Nedostatek tekutin se projeví nejen na barvě a struktuře moči, ale poznáte to i na vylučování. Střeva potřebují ke své činnosti poměrně dost vody, a pokud se jí nedostává, dochází docela rychle k zácpě.

Fotografie: Freepik

Nesnažte se hned situaci řešit projímadlem, ale nejprve zvyšte množství tekutin a dejte tělu šanci se se situací vypořádat po svém. Častokrát postačí jen vypít několik sklenic čisté vody a je po problému.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]