Spojitost kávy a cukrovky 2. typu. Pacienti by měli zvážit přínosy a rizika

Fotografie: Julius Schorzman / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Káva je velmi oblíbený nápoj, který kromě skvělé chuti disponuje také mnoha zdravotními přínosy. Obzvláště účinná by mohla být v prevenci diabetu.

Káva je velmi oblíbený nápoj, který kromě skvělé chuti přináší také řadu zdravotních přínosů, a to zejména co se týče snížení rizika vzniku některých druhů rakoviny, onemocnění jater, a dokonce také depresí – obzvláště účinně se v poslední době však osvědčil její vliv na cukrovku 2. typu. Pokud ji tedy pijete i vy, rozhodně byste měli vědět, jak účinně vám pomáhá a co vám může přinést. Je ovšem důležité zmínit, že pro pacienty trpící diabetem by mohla mít naopak nepříznivé účinky, a proto by se před její konzumací měli dvakrát zamyslet, říká doktorka Natalie Olsen.

Cukrovka a lidské zdraví

Cukrovka je nebezpečné onemocnění, které ovlivňuje způsob, jakým lidské tělo zpracovává glukózu v krvi – jedná se o cukr, z něhož mozek, svaly a tkáně získávají energii. Dochází k němu v důsledku rezistence těla na inzulín, hormon regulující glukózu, a jeho neschopnosti přesouvat tuto živinu do tělesných buněk, aby ji mohly spalovat. Nadbytek cukru v krvi však může vést k mnoha zdravotním problémům, jako je právě cukrovka nebo prediabetes. Mezi příznaky onemocnění patří především:

  • zvýšená žízeň,
  • nevysvětlitelný úbytek hmotnosti,
  • únava,
  • podrážděnost.

Pokud se domníváte, že se potýkáte s některými z těchto příznaků, raději se poraďte se svým praktickým lékařem.

Káva a prevence cukrovky

Lidé, kteří tento nápoj pravidelně konzumují, mají nižší riziko vzniku tohoto onemocnění. Za tyto účinky však pravděpodobně nemůže kofein, protože hladinu cukru ovlivňuje v krvi jen krátkodobě. Je proto důležité provést další studie, které by pomohly pochopit souvislost mezi těmito dvěma aspekty. Stejně tak byste měli brát na vědomí, že obyčejná černá káva může představovat nebezpečí pro lidi, kteří již trpí cukrovkou 2. typu.

Fotografie: 3268zauber / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Kofein, glukóza v krvi a inzulín

Příjem kofeinu před jídlem může vést u lidí s diabetem 2. typu k vyšší glykémii a inzulínové rezistenci. Kofein však působí na každého jinak, a proto mohou hrát v tomto případě hlavní roli především geny. Obzvláště opatrní by měli být lidé, jejichž tělo má tendenci metabolizovat kofein pomaleji, neboť se mohou potýkat po jeho příjmu a následné konzumaci jídla s mnoha problémy. Dlouhodobé pití tohoto nápoje může také změnit celkový vliv na glukózu a citlivost na inzulín v krvi.

Další zdravotní přínosy kávy

Pokud kávu nepijete, možná vás překvapí zdravotní účinky, které tento oblíbený nápoj přináší a nijak nesouvisí s cukrovkou. Jedná se zejména o ochranu před:

  • Parkinsonovou chorobou,
  • onemocněním jater, včetně rakoviny jater,
  • dnou,
  • Alzheimerovou chorobou,
  • žlučovými kameny.

Stejně tak stojí za zmínku, že káva snižuje riziko deprese a zvyšuje schopnost soustředění a jasného myšlení.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]