Vyrobte si účinnou domácí zubní pastu. Zatočí s nepříjemnou paradentózou, odstraní zubní kámen a dokonale vybělí zuby

Fotografie: Freepik

Paradentóza, zubní kámen, kazy nebo jiná periodontální onemocnění trápí většinu lidské populace. Snažíme se své zuby chránit pravidelným čištěním zubů i preventivními prohlídkami u zubaře. Jak můžete bojovat za zdravé zuby doma? Podívejte se na naše tipy.

Znáte skutečně složení vaší zubní pasty?

V obchodech můžeme nakoupit nejrůznější přípravky pro pravidelné čištění zubů. Různé kloktací vody, žvýkačky i zubní pasty můžete pořídit v mnoha provedeních i složení. Není však jisté, zda složení vaší zubní pasty je přímo vhodné pro váš chrup, a tak ani pravidelné čištění zubů nemusí být tak účinné, jak se zdá. V tu chvíli také přichází první problémy s projevem zubních kazů, zubního kamene nebo dokonce paradentózy.

Fotografie: Freepik

Než se pustíme do samotného receptu pro účinnou domácí pastu na zuby, pojďme si představit ty nejzávažnější nemoci, které mohou postihnout váš chrup. Je potřeba tato onemocnění znát a bránit se jim prevencí, jelikož tyto nemoci není snadné léčit.

Paradentóza je jednoduše řešeno nemoc, díky které se vaše zuby uvolňují od okrajů dásní. Tato nemoc se velmi těžko léčí a díky uvolnění zubů pak rychle vypadávají. Naopak periodontální onemocnění zapříčiní nemoc přímo u kořenů zubů. To způsobuje nedostatečné prokrvení dásní, ve kterých jsou kořeny zubů usazeny.

Fotografie: Freepik

Domácí zubní pasta obsahuje všechny důležité složky pro zdravé zuby

Recept na domácí pastu na zuby obsahuje sodu a kyselinu citronovou. Tyto dvě složky dokáží odstranit zubní kámen, který je varovným signálem dalších zubních kazů. Součástí zubní pasty je také peroxid vodíku, který je prevencí paradentózy a navíc díky němu získáte krásně bílé zuby.

Domácí zubní pasta také odstraní veškeré bakterie v ústech i mezi dásní a zubem. Díky tomu bude vaše dutina ústní naprosto čistá a zdravá a předejdete tím dalším nemocem i nepříjemnostem. Pro přípravu zubní pasty v domácnosti si připravte:

  • jedlou sodu
  • peroxid vodíku
  • kyselinu citronovou
Fotografie: Freepik

Více ingrediencí k přípravě opravdu nepotřebujete. Do sklenice dejte půl lžičky jedlé sody a přidejte 20 kapek peroxidu vodíku. Směs promíchejte a přidejte 20 kapek kyseliny citronové. Tím získáte šumivou hmotu, se kterou si můžete vyčistit zuby. Po pečlivém vyčištění zubů si ještě alespoň 10 minut nevyplachujte ústa. Je potřeba, aby chemická reakce odstranila veškerý zubní kámen i další nežádoucí bakterie v ústech.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]