Jsou light potraviny skutečně dietní?

Myslíte si, že výrobky nesoucí označení light potraviny, jsou zcela bez kalorií? Potraviny označené tímto názvem v mnohých lidech vyvolávají pocit, že jedí zdravě a hlavně dietně. Navzdory obecnému podvědomí mohou tyto produkty hubnutí spíše sabotovat.

Zní to možná logicky, protože light  neboli lehké potraviny obsahují mnohem méně tuku. Proto se na tyto produkty zaměřují lidé ve snaze zhubnout nebo si alespoň udržet štíhlou linii. Ale skutečnost už je jiná.

Podle nařízení EU by takto označené potravinové výrobky měly obsahovat minimálně o 30% méně cukru, tuku a alkoholu než ostatní výrobky. To je sice bezvadné, ale studie se shodují, že pravidelná a častá konzumace light výrobků spíše vede k nárůstu váhy než k jejímu úbytku. Pravdou však zůstává, že tyto potraviny obsahují skryté kalorie. I přes své označení „light“ je dobré číst složení potravin a vědět na co si dát pozor.

 Na co si dát pozor

  • Určité potravinové produkty s označením light sice skutečně obsahují méně tuku, ale mívají naopak větší podíl cukru. Příkladem může být light zmrzlina, některé typy jogurtů a další. Například mléčné výrobky (jogurtové mléka) mohou svádět k popíjení mezi hlavními jídly. V domnění, že jde o zdravou svačinku, která je ideální k udržení váhy či hubnutí. Pokud si dopřejete láhev ovocného jogurtového light drinku, přijmete s báječnou chutí mnohdy až 1500 kilojoulů, což je více, než lehká večeře.
  • Tyto výrobky vás nikdy nezasytí tak, jako potraviny se standardním obsahem tuku. To znamená, že light produktů sníte až 2 krát tolik, než kdybyste konzumovali klasické výrobky. V konečném výsledku si tedy dopřejete mnohem více kalorií.
  • U džusů a minerálek bývá v tomto případě cukr nahrazen umělými sladidly. Tyto sladila, však podporují větší chuť k jídlu, především chuť na něco sladkého. Čtěte vždy obaly – light může značit umělá sladidla.
  • Mnohé výrobky obsahují méně cukru, ale i tuku. V takovém případě se tyto složky nahrazují pojivy – aromatickými látkami či látkami konzervačními! Tyto látky mohou vyvolávat různé alergické reakce i kožní vyrážky. Zářným příkladem je tomu například light kečup.

Obrázek: pixabay