Vynikající cviky, které okamžitě odblokují ztuhlý krk a ramena. Lepší akutní pomoc neexistuje

Fotografie: Depositphotos

Bolest ztuhlého svalstva na krku a ramenou dokáže život pěkně znepříjemnit. Pokud se chcete podobných nepříjemností zbavit, obrňte se trpělivostí a cvičte, říká fyzioterapeut Tyler Wheeler.

Ztuhlý krk a ramena trápí mnoho lidí. Může za to do velké míry sedavé zaměstnání a nesprávně držení těla. Z části je ale na vině i stres. Dobrá zpráva je, že pokud jsou tyto potíže způsobeny stresem, špatným držením těla nebo nedostatkem pohybu, může pravidelně provádění těchto protahovacích cviku znamenat velký rozdíl a někdy může nabídnout i trvalou úlevu. Důležitá je ale pravidelnost cvičení. Bez ní se úspěch zpravidla nedostaví, respektive ne ten trvalý.

Protahování zadní části krku

Tento cvik zajistí hluboké protažení zadní části krku a horní části zad. Provedení je jednoduché, ale je nezbytné celý cvik provádět pomalu tahem a nikdy ne škubnutím. Pohodlně se posaďte na židli. Hlavu držte vzpřímeně a rovně. Ruce spojte za hlavou a tlakem na týl stáhněte pomocí spojených rukou jemně hlavu dolů. Ramena přitom tlačte mírně dozadu. Brada by se měla dotýkat hrudi. V této poloze vydržte 30 – 40 sekund a pak pomalu vraťte hlavu do výchozí polohy a uvolněte ruce.

Fotografie: CanvaPhotos

Protažení bočních stran krku

Díky tomuto cvičení nenásilným způsobem protáhnete obě boční strany krku. Stejně jako u prvního cviku i tady platí, že prudký pohyb spíše uškodí, než pomůže. Pohodlně se usaďte na židli nebo na zem. Pravou ruku zvedněte a položte ji přes temeno hlavy až k levému uchu. Jemným a pomalým tahem pak hlavu skloňte k pravému rameni. Během cviku byste měli mít rovná záda a uvolněná ramena. Vydržte v krajní poloze 30 – 40 sekund a pak pomalu hlavu vraťte do výchozí polohy. Stejným způsobem opakujte cvik i na levou stranu.

Kroužení rameny

Provedením tohoto cviku docílíte uvolnění ramen od napětí. Posaďte se pohodlně na židli s rovnými zády a krkem. Pomalým pohybem začnete kroužit rameny proti směru hodinových ručiček. Během cviku byste měli mít zasunutou bradu. Ramena by se měla pohybovat až do krajních poloh, ale nemělo by docházet k výraznější bolesti. Takto provedete s rameny deset zakroužení proti směru hodinových ručiček a pak stejným pomalým způsobem deset zakroužení po směru hodinových ručiček.

Fotografie: CanvaPhotos

Protažení trapézových svalů

Tento cvik pracuje s krčními i ramenními svaly a skvěle je protáhne. Postavte se a pravou ruku dejte za sebe. Svou levou rukou ji uchopte za zápěstí a jemně pravou ruku zahněte směrem k levé noze.

Po dosažení krajní polohy pomalu nakloňte hlavu levým uchem k levému rameni. Tak zůstaňte 20 vteřin a pak pomalu povolte. Cvik opakujte stejně i na opačnou stranu. Trapézové svaly si můžete protáhnout i z trochu jiného úhlu tak, že budete provádět stejný cvik s rukama vepředu.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]