Výběr spodního prádla z hlediska zdraví a estetiky

Nákup spodního prádla se může zdá jako pěkná otrava. To proto, že dnes je trhu k mání celá škála střihů, materiálů, módních výstřelků, barev. Vybrat to správné spodní prádlo může zabrat hodně, pokud na nákup vyrazíte připravené, nic vás nezaskočí.

Spodní prádlo by mělo být především pohodlné, zůstat na svém místě (nerolovat se), tvářit se nenápadně pod oblečením a hygienické – poslední bod se tedy týká materiálu. Nesprávně zvolený materiál může zadělat na řadu zdravotních problémů.

Materiál pro spodní prádlo

V tomto ohledu to příliš snadné není. Materiálů pro výrobu spodního prádla existuje spousty. K výrobě kalhotek se používá: bavlna, viskóza, elasten, polyamid, polyester. Každý z těchto materiálů má jiné vlastnosti. Například elasten vyniká pružností, polyamid odolností proti plísním, polyester snadnou údržbou, bavlna výtečnou absorpci vlhkosti a jemností. Záleží také na tom, jak moc budete aktivní. Nároky na materiál se různí podle toho, zda jde o kalhotky pod plesové šaty, denní nošení, sportování.

Střih kalhotek a velikost

V prvé řadě je důležité, aby kalhotky dobře seděly. Příliš těsné kalhotky mohou být nejen nepohodlné, ale způsobovat řadu zdravotních problémů, od otlačenin, vyrážek, odřenin. Navíc mít čtyři zadky také není asi to, po čem by žena toužila. Základem je tedy správně zvolená velikost. Kalhotky by neměly být velké, ani malé. Svou roli zde hraje i střih. Ten se odvíjí od osobních preferencí a podle účelu nošení kalhotek. Opět to bude jiné u kalhotek pro sport a jiné u krajkových kalhotek, kalhotek pod šaty nebo kalhoty tenkého materiálu apod. Některé kalhotky mohou mít vysoký pas a krýt bříško a jiné jsou účelně vytvořené k tvarování postavy.

  • Chcete opticky zmenšit zadeček? Zkuste barizlky nebo kalhotky mírně vykrojené, kdy lem končí přibližně v polovině půlek (pozor – nesmí se vám však do půlek zařezávat)

  • Potřebujete prodloužit nohy? S tím pomohou vykrojené střihy kalhotek

  • Povolené bříško? Sáhněte po kalhotách s vyšším pasem, který bude pevnějšího materiálu, nemusí jít nutně o stahovací kalhotky

Kritéria pro výběr kalhotek

  • Správná velikost

  • Výběr vhodného střihu

  • Vhodná barva (pod určitý typ oděvu, slušivá barva)

  • Kvalitní materiál

  • Podle příležitosti

Všeobecně se vyplatí mít několik různých střihů a materiálů, kdy lze kalhotky vybrat vždy podle příležitosti. Někdy je potřeba stáhnout bříško pod šaty, jindy padne volba na kalhotky zmenšující zadeček, kalhotky pro sport a jindy jen pro domácí lenošení.

Fotografie: Freepik