Takhle vaše tělo ničí nadměrné pití kávy: 91 % lidí to s ní přehání a do pár měsíců lituje

Fotografie: Julius Schorzman / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Káva je pravděpodobně tím nejoblíbenějším nápojem na celém světě. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že některé druhy mohou napáchat škody na jejich zdraví.  

Bez kávy si již nedokážu představit ráno a pravděpodobně nejsem sám, neboť jde o jeden z nejoblíbenějších nápojů na celém světě – mnoho lidí si však stále neuvědomuje, že ne v každém případě může být vhodný pro lidské zdraví. Jak uvádí například web Zywienie.medonet, pozor byste si měli dát před nadměrným přidáváním cukru a mléka nebo před konzumací lahodného nápoje na lačný žaludek.

Káva a lidské zdraví

Kávu si většina lidí spojuje především se zdrojem kofeinu, který má povzbuzující vlastnosti a zlepšuje koncentraci během práce. Tato účinná látka spolu s dalšími sloučeninami v kávových zrnech však nabízí mnoho dalších zdravotních benefitů, jako jsou stimulace mozku, nižší riziko Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby, ale i očistu těla od toxinů – o dalších skvělých vlastnostech tohoto nápoje jsme vás na webu Zdravé Stravování nedávno informovali.

Obecně je tedy káva považována za zdraví prospěšnou. Bohužel si však do ní mnoho lidí začalo přidávat nadmíru cukru nebo mléka, čímž rapidně zvyšují její kalorickou hodnotu – a dle mého názoru zhoršují její chuť. Pokud poté konzumují více šálků takto připraveného nápoje denně, začíná se v jejich těle hromadit cukr, který zrychluje proces stárnutí a zvyšuje riziko obezity a onemocnění cukrovkou 2. typu.

Pozor si dejte i před snídaní

Dalším běžným zlozvykem mnoha lidí je konzumace kávy na prázdný žaludek, což může mít nebezpečný dopad na lidi s citlivým trávicím traktem. V zásadě si tímto způsobem můžete způsobit vředové choroby, nebo dokonce syndrom dráždivého tračníku. Pokud se tedy chcete vyhnout případným problémům, bude konzumace kávy po snídani lepší volbou. Jak také varuje lékař Kris Gunnars, není dobré snažit se kávou hasit žízeň. V takovém případě totiž zvyšujete riziko dehydratace, dále pak také riziko kožních problémů a ztráty energie.

Myslela jsem, že moje kamarádka zhubla. Prý se přitom pouze touto metodou zbavila zadržované vody

káva na stole
Fotografie: Pixabay

Maximálně 2 až 3 šálky denně

Samozřejmě je dobré dbát také na správný příjem kávy. Zpravidla byste neměli konzumovat více než 2 až 3 šálky tohoto nápoje denně – pamatujte také, že konzumace kávy v pozdějších hodinách nebo večer může vést kvůli jejím povzbuzujícím vlastnostem k narušení vašeho spánku. Nedostatek odpočinku poté vede k ovlivnění funkce vnitřních orgánů a také mnoha tělesných procesů. S pitím kávy by měli být na pozoru i lidé, kteří užívají silné léky nebo trpí vážnými onemocněními.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]