První pomoc při prvních příznacích napadení organismu virovým onemocněním

Fotografie: Freepik

Podzim už je v plném proudu a přichází čas nachlazení a onemocnění, které způsobují viry. Nejlepší je prevence, ale někdy se prostě virům neubráníte. Poradíme vám, jak byste měli postupovat, když se u vás objeví první příznaky. Neváhejte a pusťte se do léčby, abyste se virů zbavili co nejrychleji.

Virům neutečete

Účinnou ochranou je prevence. V rizikovém období dodržujte správný a vyvážený jídelníček. Sportujte, otužujte se a doplňujte hladinu vitaminu C, případně dalších doplňků stravy, které posilují imunity. Pomohou vám zůstat fit a nebudete muset řešit virové onemocnění.

Dávejte si pozor také na kontakt s infikovanými lidmi. Hromadná doprava a všechny uzavřené prostory se v podzimním a zimním období stávají rizikovějšími než obvykle. Často si proto myjte ruce, nesahejte na nic v hromadné dopravě a snažte se omezit doteky s cizími lidmi. Pokud máte strach, že něco chytíte na dálku, můžete použít šálu, roušku nebo jiný způsob pro zakrytí úst.

Uhlí

Mnoho lidí používá uhlí z lékárny na potlačení průjmu. Tento lék je však vhodný také při léčbě virových onemocnění. Stačí jej konzumovat jednou denně v době, kdy máte nejhorší příznaky nemoci. Konzumujte je nalačno a nejlépe ráno.

Probiotika

Tyto látky posilují přátelské prostředí ve vašich střevech. Pomohou vám lépe vstřebávat všechny vitamíny a minerály ze stravy, ale také potlačí vývoj viru na sliznici. Užívejte ho v jinou část dne, než uhlí, aby se jejich účinky vzájemně neomezovaly.

Vitamín D a C

Vitamin D je ideální konzumovat pravidelně a mnohdy i preventivně. Zvyšte také dávku vitaminu C. Pokud ho zkonzumujete moc, tělo ho vyloučí spolu s močí.

Fotografie: Pixabay

Budete tak alespoň mít jistotu, že ho má tělo dostatek. Nemusíte se spoléhat jen na doplňky stravy. Skvělou alternativou je čerstvé ovoce, převážně citrusy.

Sirupy

Jestliže ve vaší lékárně mají sirup z černého bezu, neváhejte a pořiďte si ho do své domácnosti. Někdy se vyrábí i jako šumivé tablety, které navíc obsahují zinek. Posilují výrazně imunitní systém a pomáhají bojovat proti nejrůznějším chorobám a virům.

Kromě zmíněných léků je výhodné kloktat jablečný ocet nebo šťávu z grapefruitu zředěnou s vodou. Můžete také rozpustit zinkové tablety v omezené dávce nebo si pochutnat na kuřecím vývaru. Během dne dbejte na zvýšený příjem tekutin, hlavně obyčejné vody a čaje. Doplňujte je o citron, zázvor, med a bylinky.

Odpočívejte

Aby se tělo mohlo naplno pustit do boje s chorobou, musíte odpočívat. Léčba nebude nikdy úspěšná, pokud budete dál chodit do práce, plnit běžné povinnosti a nedopřejete si chvíli klidu. Počkejte, až se u vás projeví teplota. To je dobré znamení, jelikož se vaše tělo rozhodlo bránit. Až se sníží na zdravou hodnotu, můžete se pomalu a jistě vrátit ke svému běžnému dennímu režimu. Do té doby ale dodržujte klid na lůžku.

Léčení si zpříjemňujte hezkými věcmi. Dívejte se na filmy, které máte rádi, čtěte oblíbenou četbu a snažte se udržovat dobrou náladu. Psychický stav totiž při léčení hraje také velmi důležitou roli.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]