Voda se zázvorem má řadu léčivých vlastností. Její konzumace však není vhodná pro každého

Fotografie: Freepik

Zázvor je již běžnou potravinou v našem jídelníčku. Využití ale nalezne také v medicínském odvětví. Zjistěte, jaké jsou jeho benefity a na co si při konzumaci zázvoru dát pozor.

 Zázvor je potravina, která pochází z jihovýchodní Asie. Je to rostlina, která je bohatá na antioxidanty a významně podporuje naše zdraví. Často slouží jako ingredience k přípravě čaje. Jaké jsou výhody jeho konzumace? S čím vším nám zázvor dokáže pomoci a kdy naopak je vhodné se konzumaci této potraviny vyhýbat?

Benefity, které nám přináší voda se zázvorem 

Závor je velmi silný antioxidant, který je známý pro své protizánětlivé účinky. Dokáže snižovat alergické reakce, pomáhá při srdečním onemocnění nebo ulevovat od bolesti svalů. Je doporučován také při problémech se zažíváním. Pokud bojuje s nadváhou, může nám pomoci k vysněné postavě, pokud je kombinován se zdravou stravou a cvičením.

Fotografie: Unsplash

Vzhledem k tomu, že se zázvor nejčastěji používá rozpuštěný ve vodě, přispívá i k dostatečné hydrataci našeho těla. S dodržování dostatečného pitného režimu má většina populace problém, proto je zázvor prospěšný i z tohoto hlediska. Nejlepším zdrojem je zázvor čerstvý. Mnoho komerčně prodávaných a dostupných produktů obsahuje zázvorový extrakt, nebo umělou zázvorovou příchuť. Díky těmto produktům ale nikdy nedocílíme tolika benefitů, jako když si doma připravíme vodu se zázvorem, který je čerstvý.

Pro koho je konzumace zázvoru riziková?

Stejně jako u jiných bylin, i konzumace zázvoru s sebou nese určitá rizika. Negativně může interagovat s určitými druhy léčiv, může ale také způsobit negativní zdravotní následky, obzvláště pokud je jeho konzumace nadměrná. Mezi příznaky zvýšení konzumace zázvoru patří pálení žáhy, plynatost, bolest břicha a pálení v ústech. Zvýšené opatrnosti by při konzumaci měli dbát lidé trpící srdeční chorobou, cukrovkou nebo žlučovými kameny.

Fotografie: Unsplash

Zpozornět bychom měli také při množství zázvoru, které je denně doporučeno konzumovat. Odborníci se shodují na tom, že maximální denní příjem zázvoru by neměl přesáhnout 4 gramy. V případě těhotenství je to 1 gram. Zázvor by se neměl podávat dětem mladším 2 let. Pokud si připravujeme čaj ze syrového zázvoru, je potřeba mít na paměti, že některé živiny v něm obsažené, se zahřátím koncentrují. Pokud si nejste jisti, poraďte se o množství zázvoru se svým lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]