Intimní problém jménem hemoroidy. Lidé o něm neradi mluví a zbytečně trpí. Řešení však mají na dosah ruky

Fotografie: Depositphotos

Domácí léčba hemoroidů může výrazně snížit potřebu chirurgického zákroku. Pokud vás však hemoroidy již trápí, zaveďte teplé koupele s esenciálními oleji.

K úspěšnému vyléčení hemoroidů by měla být zavedena pravidelná a obvykle poměrně dlouhodobá léčba. V závislosti na závažnosti onemocnění může její rozsah zahrnovat farmakologické látky a domácí podpůrné prostředky. Někdy může stav pokročit tak daleko, že je nutný chirurgický zákrok. Abyste se operaci vyhnuli, je vhodné zasáhnout v první fázi nepříjemných příznaků. Tyto domácí léky se vyplatí použít pro léčbu hemoroidů, říká lékařka Monisha Bhanote.

Co jsou hemoroidy a proč bolí

Hemoroidy má každý člověk. Pokud je jejich fungování správné, nepociťujeme žádné nepohodlí. V případě nesprávné životosprávy, stravy a dalších faktorů přispívajících k jejich vzniku se hemoroidy zvětšují, ztěžují vyprazdňování a sezení, krvácejí a hlavně nesnesitelně bolí.

Hemoroidy se dělí na vnější a vnitřní podle toho, kde se vyskytují. Lidé s nadměrně sedavým způsobem života, obézní a ti, kteří dodržují stravu s nízkým obsahem vlákniny, dříve nebo později pocítí následky v podobě zvětšených a krvácejících hemoroidů. Těhotné ženy jsou také zvláště zranitelné vůči bolesti s nimi spojené. Na problémy s nadměrně zvětšenými hemoroidy si často stěžují i ​​starší lidé.

Přírodní způsoby, jak bojovat s hemoroidy

Pokuste se případné nepříjemnosti zmírnit přírodními domácími prostředky. Teplá koupel s použitím vhodných olejů bude mít eliminační, protizánětlivé a analgetické účinky. Zvolte pár kapek citrónového, rozmarýnového nebo levandulového esenciálního oleje. Do teplé vody můžete také přidat odvar z uklidňující dubové kůry, kaštanové kůry nebo šalvěje. Hladina vody by měla být asi 10 cm a doba sezení by neměla přesáhnout 10 minut.

Fotografie: Freepik

Mytí jako doplňková léčba

Využít můžete také zklidňujících vlastností heřmánku, aloe vera a přesličky. Omývání postiženého místa těmito extrakty přinese výraznou úlevu a bude dokonalým doplňkem již zmíněných terapeutických metod. Med může být také nápomocný při léčbě nepříjemných onemocnění. Po každé koupeli ho stačí nanést na řitní otvor a po pár dnech byste měli pocítit úlevu.

Dieta je nejlepší domácí lék na hemoroidy

Abyste se vyhnuli návratu hemoroidů, stojí za to si správně sestavit jídelníček. Měl by být plný ovoce a zeleniny a také potravin s vysokým obsahem vlákniny. Pozor však na nadměrné množství celozrnných výrobků. Jejich konzumace, zvláště při zhoršených příznacích, může vést k nadměrnému podráždění oteklých stěn cév. To povede k bolestivému krvácení během pohybu střev.

Zdroj: Healthline