Přírodní cesta ke svěžímu pocitu: Citronová šťáva, vilín nebo kukuřičný škrob jako alternativy k deodorantům z obchodu

Fotografie: Depositphotos

Jisté složky deodorantů mohou při dlouhodobém používání negativně ovlivňovat zdraví. Naštěstí existuje mnoho přírodních alternativ.

Zejména v letních měsících spoléhá mnoho lidí na deodoranty a antiperspiranty, aby předešli nadměrnému pocení a vyhnuli se nepříjemnému zápachu. Jejich dlouhodobé používání může mít negativní dopady na lidské zdraví. Stále více lidí se proto uchyluje k přírodním alternativám, říká doktorka Cynthia Cobb. Těch existuje nepřeberné množství – vybrali jsme pro vás ty, které pravděpodobně již máte doma.

Průmyslově vyráběné deodoranty mohou obsahovat škodlivé látky

Některé složky komerčně vyráběných deodorantů mohou být zdravotně závadné. Předmětem diskuze jsou především parabeny a hliník. Jejich škodlivost sice není stoprocentně prokázána, ačkoli skutečně mohou mít na zdraví negativní vliv. Například podle studie z roku 2018 může hliník změnit reakci těla na estrogen, což může být časem škodlivé. 

Jistá souvislost může být i mezi častým používáním deodorantů a rakovinou. Studie z roku 2017 zaznamenala, že ženy s rakovinou prsu samy uváděly, že antiperspiranty používají několikrát denně, zatímco ženy bez rakoviny prsu uváděly, že je používají méně. Aby byla příčinná souvislost prokázána, je zapotřebí další výzkum, ale již studie z roku 2013 uvádí, že hliník nalezený v prsní tkáni může způsobit oxidační poškození, zánět a narušení metabolismu železa.

Přírodní alternativy deodorantů

Aby bylo možné prokázat škodlivost deodorantů beze všech pochyb, budou vědci muset provést další výzkumy. Může se jednat jen o náhodu. Přesto se však mnoho lidí klasickým deodorantům vyhýbá, a to jak z důvodu obav o své zdraví při dlouhodobém používání, tak i například z důvodu přecitlivělosti na některou ze složek deodorantů či antiperspirantů.

podpaží
Fotografie: Freepik

Existuje mnoho přírodních alternativ, jak přírodních deodorantů, které potenciálně škodlivé složky neobsahují vůbec, nebo alespoň jen v zanedbatelném množství. Můžete je zakoupit v některých lékárnách či specializovaných obchodech. Další možností je používání přírodních látek, které mají antiperspirační (zabraňují pocení) či deodorační (zabraňují zápachu) účinky.

Vilín

Vilín je okrasná dřevina, kterou v Česku mnoho lidí pěstuje na předzahrádkách, protože kvete v zimním období. Je to přírodní adstringent a působí protizánětlivě, což znamená, že odstraňuje z pokožky přebytečnou vlhkost a ničí bakterie. Nezanechává na pokožce zbytky a rychle zbavuje zápachu. Rychle však vyprchá a je třeba ho používat několikrát denně. Jednoduše ho naneste do podpaží pomocí vatového tamponu.

Jedlá soda nebo kukuřičný škrob

Tyto běžné kuchyňské přísady jsou jednoduchou a levnou alternativou deodorantů. Používají se samostatně nebo v kombinaci, jen lidé s velmi citlivou pokožkou by se měli vyhnout jedlé sodě a spolehnout se spíše na samotný škrob. Pokud chcete tuto metodu vyzkoušet, smíchejte 1/8 čajové lžičky s trochou vody a poté si směs vetřete do podpaží. Případně smíchejte jeden díl jedlé sody se šesti díly kukuřičného škrobu a prášek si zaprašte do podpaží.

Citronová šťáva

Aplikace citronové šťávy do podpaží je jednoduchý způsob, jak odstranit zápach. Navíc vás částečně zbaví i případných skvrn na kůži. Citronová šťáva je plná kyseliny citronové, která přirozeně zbavuje bakterií způsobujících zápach. Rozkrojte citron na polovinu a vymačkejte 1 lžičku šťávy. Namočte do ní vatový tampon a naneste ji přímo na podpaží. Pro extra zklidňující účinek uchovávejte citron v lednici.

Jablečný ocet

Pro použití jablečného octa jako deodorantu smíchejte 1 polévkovou lžíci jablečného octa s 1 polévkovou lžící vody. Roztok naneste na podpaží pomocí vatového tamponu nebo hadříku. 

Alkohol 

Alkohol ničí bakterie, včetně těch, které způsobují zápach. Navíc je výrazně levnější než běžné deodoranty. Naplňte lahvičku s rozprašovačem lékárenským alkoholem a nastříkejte si ho do podpaží.

Zdroj: Healthline, Science Direct, Science Direct, National Library of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]