Vitaminová bomba pro vlasy podpoří jejich růst a zamezí vypadávání

Jaká hrůza ženu jímá, když zaboří kartáč do své bujné kštice a vyčesává obří chomáče a ona ztrácí vlasy! Následuje panika, děs, katastrofické scénáře a horečné přemýšlení, kde ve městě se dají sehnat paruky, aby už pozítří nemusela chodit po světě s pleší. Přitom řešením vypadávání vlasů je jejich správná výživa. Ideálně ještě dřív, než dojde k nejhoršímu. Čím ale vlasový růst stimulovat, aby byly šťastné, spokojené, husté a lesklé?

Rybí tuk a omega 3

Zásadní pro tvorbu kolagenu ve vlasech i zdravé vlasové pokožce jsou zdravé tuky. Zejména ten rybí je pro růst vlasů naprosto neocenitelný. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny se v testech na zvířecí i lidské srsti ukázaly jako účinná látka vyživující pokožku a snižující zánět, který může vést právě k vypadávání vlasů.

Důležité tedy je zařadit do svého jídelníčku potraviny, které omega-3 obsahují. Jsou to zejména ryby, jako sardinky, losos, makrela nebo tuňák, mimo nic také vlašské ořechy, vaječné žloutky a konopná semínka. Tyto potraviny zároveň upravují činnost hormonálního systému, který je za vypadávání vlasů rovněž odpovědný.

Zinek

Tento prvek se podílí na důležitých funkcích vlasových folikulů a je proto zásadní pro udržení vlasu v pokožce. Je vědecky dokázáno, že mnoho pacientů trpících padáním vlasů mají zásadní nedostatek zinku v organismu a úspěšně se léčí preorálním podáním síranu zinečnatého.

Vitaminy B

Biotin a vitamin B5, což je kyselina pantothenová, jsou dalším prostředkem používaným k zamezení vypadávání vlasů. Biotin uzdravuje strukturu vlasu a chrání jej před poškozením horkem z fénování, žehlení nebo vystavení slunci. Vitamin B5 zase podporuje činnost nadledvinek, které jsou rovněž za růst vlasů odpovědné.

Vitamin C

Vlivem stárnutí se v organismu projevuje tzv. oxidační stres, což je působení jistých druhů molekul kyslíku a volných radikálů, které reagují s buněčnými strukturami, jako membrány, proteiny, lipidy a DNA a tím je poškozují. To se projevuje právě jednak stárnutím pokožky a jednak vypadáváním vlasů.

Naštěstí je možné se před oxidačním stresem chránit pomocí vitaminu C, který výše popsané chemické reakci brání. Proto pro je dobré jíst dostatečné množství potravin bohatých na tuto látku, mezi nimiž vynikají zejména citrusy, paprika, brokolice nebo růžičková kapusta. Případně lze užívat i potravinové doplňky.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]