Viry a bakterie, které jsou v lidském těle po celou dobu jeho života a lidé o nich mnohdy ani netuší

Fotografie: Freepik

Jaké viry neustále žijí v lidském těle, zůstává pro odborníky otázkou relevantní po mnoho let. Přidávají se nová a nová data, která odhalují vlastnosti mikroorganismů a také hovoří o vlivu na zdraví.

Odborníci v oblasti biologie prováděli různé druhy výzkumu, a podle výsledků se lidé mohou mnoho naučit o svých vlastních organismech. Uvnitř člověka totiž existují desítky bilionů živých buněk a pouze 1/10 z nich je součástí samotného organismu. Většinu buněk tvoří bakterie, viry, houby a další.

Fotografie: Freepik

Mikroorganismy žijí nejen v těle, ale také v kůži

Odborníci byli schopni zjistit, jaká je celková hmotnost mikroorganismů, které žijí v lidském těle. Podle výsledků jsou to až tři kilogramy u dospělého člověka. Výzkum ukázal, že lidské tělo obsahuje asi 21 000 genů. Mnoho mikroorganismů pomáhá lidskému tělu správně fungovat.

Většina mikroorganismů poměrně silně ovlivňuje kvalitu lidského těla, stejně jako způsob života, jejich vnímání světa, myšlenky a mnoho dalších věcí. Bakterie jsou spojené s procesem obezity, cukrovky, alergií a dalších problémů se zdravím. V lidském těle žije neustále velké množství různých druhů virů.

Některé mikroorganismy poškozují člověka a procesy, které v něm probíhají. Ne všechny viry ale mají něco společného například se sezonními chorobami, jako je chřipka nebo nachlazení. Vědci jsou schopni izolovat určitý počet virů, které žijí v lidském těle.

Fotografie: Freepik

Herpes virus snižuje imunitu, virus zarděnky může za záněty v horních dýchacích cestách

Bakteriofágy jsou bakterie, které způsobují rozpuštění v lidském těle, herpes virus se liší od jiných virů tím, že ovlivňuje spoustu míst v lidském těle. Může se dostat na sliznice obličeje nebo genitálií a zasáhnout nervový systém. Celkově tak oslabuje imunitní systém.

Virus zarděnky přispívá s výskytu zánětlivého procesu v horních cestách dýchacích a stává se příčinou vzniku dalších nemocí a zdravotních problémů. Lidský papillomavirus se přenáší z člověka na člověka a poté zůstává v těle. Může vést k výskytu určitých nemocí, mezi které patří i hodně nebezpečných. Tento tip viru tvoří asi 8 % z celkového množství lidských genů.

V lidském těle je ale přítomno mnohem více virů a bakterií. Některé z nich představují pro naše zdraví riziko a problém. Existuje mnoho bakterií, které v lidském těle žijí. Patří sem bakterie mléčného kvašení, které ovlivňují zdraví orgánů, bakterie na zubech – většinou se jedná o zubní plak, bakterie, které ovlivňují hubnutí a obezitu.

Můžete sem zařadit stafylokoky a streptokoky, kteří jsou součásti normální mikroflóry v lidském těle. Mohou ale způsobit závažná onemocnění, pokud se přemnoží. Bifidobakterie se tvoří hlavně ve střevech dítěte. Také v lidském najdete houby, které při překročení množství mohou způsobit některé druhy nemocí.

Zdroj: TheScientist

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]