Virózy nedostanou šanci. Posilte svou imunitu přírodními prostředky

Fotografie: Shutterstock

Nejlepší obranou proti jakýmkoli onemocněním je silný imunitní systém. Onemocněním lze také zabránit očkováním, které stimuluje obranný mechanismus, nebo životním stylem a zdravým jídelníčkem, do kterého zařadíte potraviny na podporou imunitního systému.

Do této skupiny potravin patří v kuchyni oblíbený česnek. Jak ještě imunitu posílit v této době pomocí přírodních prostředků, medu nebo vývaru? Jaké jsou účinky těchto potravin na náš organismus?

Posilněný imunitní systém zvládne onemocnění lépe

Lidské tělo chrání před onemocněním imunitní systém. Posílit imunitu lze aktivní imunizací, vakcinací, při které se vkládá oslabený původce nemoci a tělo si vytvoří protilátky. Nebo pasivní imunizací, při které jsou do těla vpravovány přímo protilátky.

Imunitu lze však posílit pomocí zdravého životního stylu, dostatečným spánkem nebo také zdravou stravou nebo konzumací konkrétních potravin a přírodních prostředků. V případě rozvinutí bakteriální, virové, plísňové nebo parazitární infekce tak může organismus lépe zareagovat a průběh nemoci je mírnější, zotavení rychlejší.

Fotografie: Freepik

Životní styl a zdravá strava

Podle vědců mají lidé na stav imunity obrovský vliv. Kromě rozhodnutí o stimulaci pomocí preventivního očkování hlavně každodenním chováním.

Předně se jedná o skladbu jídelníčku, do kterého je vhodné zařadit potraviny s posilujícím efektem na imunitu. Jak pomůže vyšší konzumace medu, česneku nebo kuřecího vývaru? Výzkumy ohledně těchto přírodních léků mají zcela jasno.

Zlato ve sklenici

Medu se přezdívá zlatý poklad pro imunitu a jeho léčivé vlastnosti jsou známé dlouhá tisíciletí. To potvrzují i vědecké výzkumy. Podle odborníků z Michiganské státní univerzity obsahuje med bioaktivní molekuly, takzvané flavonoidy, které mají silný antioxidační účinek. Tyto látky účinně zabraňují poškození imunitních buněk.

Fotografie: Pixabay

Nadto med v laboratorní studii pomáhal ovlivňovat produkci nejdůležitějších buněk imunitního systému T a B lymfocytů. Vždy se jednalo o med surový a nefiltrovaný, zpracováním se jeho účinky znehodnocují.

Zdraví ve 2 stroužcích

V minulosti používali lidé česnek při různých obtížích, pomáhá totiž při bolestech, ale posiluje i kosti, snižuje hladinu cholesterolu a díky tomu má blahodárný účinek na kardiovaskulární systém. Díky obsaženému alicinu a sloučeninám síry má česnek antibakteriální účinky a je přírodním antibiotikem.

Sloučeniny navíc posilují také obranyschopnost organismu a použití je vhodné při nachlazení, respiračních onemocněních nebo chřipce. Ve studii Floridské univerzity se toto prokázalo při konzumaci syrového česneku, který dobrovolníci zařadili do svého jídelníčku. K aktivaci imunitního systému podle vědců postačí sníst dva stroužky čerstvého česneku denně.

Fotografie: Pixabay

Léčivé účinky vývaru?

Vývar léčí. To už věděly naše babičky, ale odborníci z Harvardu vědecký důkaz o přímých léčivých účincích nenalezli. I přes neexistenci klinických důkazů ale kuřecí vývar vřele doporučují hlavně v období nemoci. Během nechutenství totiž dodá vývar živiny, bílkoviny i vitamín A, a navíc vyrovná potřebnou hladinu tekutin a elektrolytů, při horečce totiž tělo často tyto látky ztrácí a dochází k dehydrataci.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]