Sezona klíšťat je v plném proudu. Dbejte na prevenci, následky přisátí mohou být fatální

Klíště je parazit, který se živí krví savců. Nejčastěji se přisaje k člověku, psovi, nebo i ptáku, či plazu. Klíšťata mohou způsobovat celou řadu nebezpečných a zdraví ohrožujících nemocí, jako je například lymská borelióza, nebo encefalitida. Rovněž může přenést i nemoci typu: anaplazmóza, tularémie, nebo ehrlichióza.

Lymská borelióza jako jedna z nejvážnějších nemocí přenášených klíšťaty

Borelióza je jedno z nejobávanějších onemocnění, které klíšťata přenáší. Mezi základní příznaky této nemoci patří:

  • horečka střídající zimnici
  • kožní vyrážka
  • nevolnosti a zvracení
  • svalová slabost a bolestivost

Dále můžete zpozorovat u boreliózy i částečné ochrnutí obličeje, bolesti hlavy, ztrátu sluchu, oteklé lymfatické uzliny. V pokročilejších stádiích a vážných případech je možné až selhání jater, trvalé neurologické potíže až smrt. Pakliže na sobě zpozorujete jakékoliv podobné příznaky, ihned jeďte k lékaři, který vám musí nasadit léčbu. Nejčastěji se používají vhodná antibiotika a jiné preparáty.

Jak si preventivně počínat před klíšťaty

Až příště vyrazíte na procházku do přírody, nebo na houby do lesa, pokrývejte si preventivně končetiny. Noste dlouhé rukávy a nohavice. Kalhoty je ideální zastrčit do obuvi. Nevhodné jsou světlé oděvy, které obecně hmyz lákají. Také se nastříkejte vhodným repelentem proti klíšťatům a noste jej s sebou. Vyhýbejte se hustě zarostlým porostům, jako jsou třeba vysoké trávy, křoví, či nízké stromy.

Vždy, když se z procházky v přírodě vrátíte, zkontrolujte celé své tělo, zda nikde klíště nemáte přisáté. Případně požádejte někoho z rodiny, aby vás zkontroloval v místech, kam si nevidíte. Když klíště objevíte, je nutné jej co nejdříve odstranit. Lékaři tvrdí, že pokud dojde k jeho odstranění do 36 hodin, žádné onemocnění by hrozit nemělo.

Jak správně odstranit klíště

Místo, kde máte klíště přisáté řádně dezinfikujte alkoholovou dezinfekcí. K odstranění parazita používejte speciální lékařskou pinzetu, nikoliv tu kosmetickou. Nikdy s klíštětem nekruťte. Vyjměte jej maximálně mírnými kývavými pohyby ze strany na stranu. Na parazita netlačte, abyste ho nepoškodili a podařilo se vám jej vytáhnout celého. Po vyjmutí klíštěte místo na pokožce ještě jednou dezinfikujte a kontrolujte hojení.

Pokud budete mít místo zarudlé a svědivé, může skvěle pomoci potření chlazenou ovesnou kaší bez jakýchkoliv přísad. Ovesné vločky se používaly už od nepaměti na léčení kožních potíží. Místo po vkusu klíštěte hlavně neškrabejte. K zmírnění alergické reakce lze použít i volně prodejná antihistaminika. Vyjmuté klíště nikdy nepalte ohněm. Je to pouze mýtus, že plameny jej zcela zahubí. K jeho zahubení postačí dostatečné postříkání alkoholovou dezinfekcí, ještě před jeho vyjmutím. Tímto roztokem ho zadusíte.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]