Nevhodný jídelníček může artritidu akorát zhoršit. Je lepší vyhnout se i červenému masu nebo lepku

Fotografie: Ian Furst / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud trpíte artritidou, měli byste si dávat obzvláště velký pozor na to, co jíte. Těmto potravinám byste se měli za každou cenu vyhýbat.

Lidé trpící artritidou by měli být obzvláště opatrní na to, co každý den jí. Příznaky tohoto nepříjemného onemocnění totiž mohou zhoršovat některé potraviny, a to zejména co se týče červeného masa, solí a rostlinných olejů – ty mohou v tomto případě způsobit například snížení hladiny energie, kterou potřebujete po celý den, a způsobovat větší bolesti. Pokud si tedy chcete zachovat své zdraví a lépe zvládat dopady artritidy na vaše tělo, rozhodně byste se jim a mnoha dalším měli vyhýbat, říká doktorka Katherine Marengo.

Zpracované a červené maso

Konzumace červeného a zpracovaného masa bývá spojována s vyšším rizikem rozvoje zánětu, který může zesílit příznaky artritidy. Pokud je to možné, raději se mu vyhýbejte a raději ho nahraďte rostlinnými alternativami, jako je tofu, seitan nebo alespoň bílé maso, včetně kuřecího a ryb. Mimo jiné může rostlinná strava sama o sobě příznaky artritidy zmírnit.

Potraviny obsahující lepek

Lepek může způsobovat problémy nejen osobám s jeho nesnášenlivostí, ale také pacientům s artritidou. Mezi těmito problémy dokonce existuje také oboustranný vztah, neboť lidé s intolerancí na tuto složku mohou být více náchylní k rozvoji tohoto nebezpečného onemocnění. Raději ho proto kompletně vyřaďte ze svého jídelníčku.

Nadměrně zpracované potraviny

Rychlé občerstvení, sladkosti a balené pečivo mohou zhoršovat příznaky artritidy a vést také k rozvoji revmatoidní artritidy. Důvodem je především skutečnost, že obsahují vysoký obsah cukru, tuků a chemických látek, které obecně poškozují lidské zdraví a obranyschopnost imunitního systému.

sušenky cukr
Fotografie: Freepik

Rostlinné oleje

Strava s vysokým obsahem omega-6 mastných kyselin a nízkým obsahem tuků omega-3 mastných kyselin může zhoršovat příznaky osteoartritidy a revmatoidní artritidy. Kromě toho vám správné nastavení jídelníčku, tedy vyřazení nezdravých tuků, které obsahují především rostlinné oleje, může pomoci zmírnit příznaky onemocnění a ochránit vás před dalšími potenciálními problémy.

Sůl

Pacienti s artritidou by si měli dávat také pozor na to, aby nepřekročili příjem soli, která je obsažena v mnoha balených výrobcích, včetně konzerv, sýrů a zpracovaného masa. Stejně tak jejich konzumace zvyšuje riziko vzniku revmatoidní artritidy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]