Při brnění rukou a nohou je třeba zpozornět. Může se jednat o nedostatek vitamínů ale i selhávající ledviny

Fotografie: Depositphotos

Brnění rukou a nohou je nepříjemný příznak, který může jednou za čas potkat každého. Pokud se však objevuje opakovaně, mohlo by se jednat o známku nebezpečí.

Brnění rukou nebo nohou je nepříjemný příznak, se kterým se jednou za čas může setkat každý. Pokud se však objevuje opakovaně, mohlo by jít o známku nebezpečného problému, jako je například poškození nervu v důsledku onemocnění, selhání ledvin nebo také nedostatek důležitých vitamínů. Jeho léčba závisí především na tom, co ho způsobilo, a často ho může doprovázet necitlivost nebo pocit pálení – ten však během několika minut zmizí nebo dojde ke zmírnění jeho intenzity, říká doktorka Alana Biggers.

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie vzniká v důsledku poškození nervů cukrovkou a mezi její běžné příznaky patří právě brnění končetin – přestože existuje mnoho typů tohoto problému, nejčastěji postihuje ruce a nohy. Základní příčinou tohoto stavu je ovšem cukrovka a příznaky spojené s ní, jako je zejména vysoká hladina cukru v krvi. Je ovšem důležité poznamenat, že v tomto případě může dojít kromě poškození nervů také k poškození cév, které nervy zásobují. A pokud nervy nedostanou potřebné množství kyslíku, dojde k narušení jejich funkce.

Nedostatek vitamínů

Nedostatek vitamínů patří mezi nejčastější příčiny brnění rukou a nohou a může k němu dojít vlivem nezdravého stravování nebo neschopnosti těla vstřebat danou živinu. Mezi ty, které jsou pro zdraví vašich nervů nejvíce důležité, patří:

  • vitamín B12,
  • vitamín B6,
  • vitamín B1,
  • vitamín E,
  • vitamín B9.

Obecně byste se měli zaměřit především na vitamín B12, díky němuž mohou buňky produkovat energii. Nachází se ale především v živočišných produktech, jako je maso, mléčné výrobky a vejce, a proto by si na něj měli dávat pozor především vegetariáni a vegani. Dále pak také mnoho lidí zanedbává přísun vitamínu B6 – ten však nemusíte přijímat každý den, protože ho tělo nedokáže skladovat. Mezi jeho nejlepší zdroje patří maso, ryby, ořechy, luštěniny, obiloviny, ovoce a brambory.

Skřípnutý nerv

Ke skřípnutí nervu dochází, když na daný nerv příliš tlačí okolní tkáně, k čemuž nejčastěji dochází například při úrazech, opakovaných pohybech nebo zánětlivých stavech. Tento faktor se může vyskytnout téměř v každé části těla, včetně právě rukou a nohou, a způsobit brnění, necitlivost nebo bolestivé pocity. Stojí však za zmínku i skutečnost, že například skřípnutý nerv v dolní části páteře může způsobit nepříjemné pocity na zadní straně nohy v chodidlech.

Staré ruce
Fotografie: Pexels

Karpální tunel

Karpální tunel je poměrně časté onemocnění, ke kterému dochází v důsledku stlačení středového nervu při pohybu zápěstím – tento problém zase může způsobit zranění, opakované pohyby nebo zánětlivý stavy. Mezi jeho nejčastější příznaky patří právě brnění a necitlivost, které postihují první čtyři prsty na rukou. Pokud vás tedy trápí brnění právě v této části těla, může za tím stát karpální tunel.

Selhání ledvin

Selhání ledvin je nebezpečný problém, který je často spojován s mnoha příznaky, a to včetně brnění rukou a nohou. Pokud totiž tento orgán nefunguje správně, začne se v těle hromadit tekutina a odpadní produkty, což může vést k poškození nervů. Stejně tak může brnění končetin způsobovat těhotenství, během něhož dochází k tvorbě otoků po celém těle a tlaku na nervy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]