Pravidelná konzumace vajec cholesterol nezvyšuje. Naopak se jedná o doplněk na podporu hubnutí

Fotografie: Depositphotos

Vejce pro lidské tělo nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů. Stačí je přidat do svého pravidelného jídelníčku a změnu poznáte velmi brzy.

Vejce jsou jednou z mála potravin, které mají velmi pozitivní vliv na lidské zdraví, a to za cenu mála kalorií – stejně tak vás nevyjdou na mnoho peněz a můžete si je připravit na spoustu způsobů. Obsahují řadu užitečných živin, z nichž některé jsou velmi vzácné v moderní stravě, jako je zejména cholin a zeaxatin. Kromě toho nemají téměř žádný vliv na hladinu cholesterolu v krvi, jak si mnozí myslí, říká doktorka Imashi Fernando.

Cholesterol obsažený ve vejcích

Ačkoliv si mnozí myslí, že vejce obsahují příliš cholesterolu, opak je pravdou. Jejich zvýšený příjem nijak neovlivňuje hladinu této složky v krvi, naopak vám pomůže snížit riziko vzniku nebezpečných onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Stejně tak podporují schopnost jater regulovat cholesterol v krvi a využívat ho pouze v případě potřeby.

Vysoký obsah kvalitních bílkovin

Vejce obsahují bohaté množství kvalitních bílkovin se všemi esenciálními aminokyselinami, které jsou hlavními stavebními kameny lidského těla. Jejich zvýšený příjem vám pomůže podpořit tkáně a molekuly, bude se vám snáz hubnout, pomohou snížit krevní tlak, zvýšit budování svalové hmoty a také optimalizovat zdraví kostí.

Vysoký cholesterol je možné vypozorovat skrz chodidla. Na poplach bije bolestí, vředy a změnami na kůži

Dostatečné množství cholinu, luteinu a zeaxantinu

Cholin je živina, o jejíž existenci většina lidí ani neví – přitom se jedná o velmi důležitou látku, kterou tělo potřebuje k výstavbě buněčných membrán a tvorbě signálních molekul v mozku. Dalšími užitečnými složkami ve vejcích jsou lutein a zeaxantin, ty mají zásadní přínos pro zdraví očí. Jejich nedostatečný příjem může vést ke zhoršování zraku a zvýšení rizika vzniku šedého zákalu a makulární degenerace.

plato klasických a bílých vajec
Fotografie: Pexels

Dodají vám omega-3 mastné kyseliny

Vejce, a to zejména ta, která byla získána od domácích slepic, většinou obsahují bohaté množství omega-3 mastných kyselin. Ty disponují řadou užitečných vlastností pro lidské zdraví. Podporují zejména kardiovaskulární systém, neboť snižují hladinu triglyceridů v krvi, ale mají také pozitivní vliv na zdraví mozku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]