Odborníci objevili nový příznak, který může v rané fázi signalizovat infekci SARS-CoV-2

Fotografie: Freepik

Výzkum, který byl proveden teprve nedávno, ukázal, že existuje nový časný příznak onemocnění COVID-19. Horečka, suchý kašel, únava, ztráta čichu nebo chuti jsou těmi nejčastějšími příznaky, které pacienti popisují. Nový příznak je ale velmi znepokojivý.

Ovlivňuje COVID-19 funkci mozku?

Vědci ze Španělska přišli s identifikací dalšího příznaku, který by mohl v rané fázi signalizovat infekci SARS-CoV-2. Příznakem může být delirium doprovázené vysokou horečkou.

Delirium je neurokognitivní porucha. Jedná se vlastně o stav zmatku, kdy se člověk cítí jako by byl ve snu a mimo realitu. Tak poruchu popisuje Javier Correa. Jak koronavirus tedy ovlivňuje mozek? Existují tři možné příčiny:

  • Hypoxie nebo nedostatek kyslíku v neuronech
  • Zánět mozkové tkáně vyvolaný cytokinovou bouří
  • Schopnost viru pronikat hematoencefalickou bariérou

Vědci tak poukazují na to, že příznaky COVID-19 se samozřejmě mohou u jednotlivých jedinců lišit a lidé, kteří se nakazili novým typem koronaviru hlásí širokou škálu příznaků. Někteří popisují mírný průběh, který by označili za chřipku, jiní mohou skončit na plicních ventilátorech, především pokud mají ještě přidružené nemoci, které je mohou také ohrozit na životě.

První příznaky jsou však jasné a poznáte je téměř okamžitě: ztráta čichu nebo chuti, horečka, dušnost, nevolnost nebo zvracení či průjem. Vědci z univerzity ve Španělsku tento nový příznak prozkoumali a závěry vyvodili v mezinárodním vědeckém časopise.

Nový typ koronaviru působí na centrální nervový systém

Pro objasnění jsme na začátku uvedli, že delirium je neurokognitivní porucha. Javier Correa, který je spoluautor studie, kterou provedl ještě během působení na univerzitě v Bordeaux, také dodává, že musíme být ostražití, zejména v této epidemiologické situaci. Známky jakéhokoliv zmatku mohou znamenat, že daný člověk je nakažený nemocí COVID-19.

Infekce působí nejen na náš dýchací systém, ale také na celé tělo, včetně již zmíněného mozku. Ovlivňuje také nervový systém. Jak přesně ale koronavirus všechno ovlivňuje, se rozhodli vyšetřit Correa spolu se svým kolegou Diegem Redolar Ripollou. Tito dva vědci objevili, kromě jiného, že působením na centrální nervový systém způsobuje jistý patogen změny na mozku včetně bolesti hlavy a deliria.

Všechno, co jsme v článku zmínili, může vést k delíriu. Autoři studie potvrzují, že u pitev pacientu se prokázaly příznaky hypoxie. Bylo také možné izolovat samotné koronaviry z mozkové tkáně.  Nemocný člověk tak může mít například halucinace, pociťovat úzkost nebo se může emočně uzavřít.

Britští vědci uvedli, že delirium je prvním příznakem nemoci COVID-19, zejména u lidí starších 65 let, navíc ještě pokud bojují ještě s jinou nemocí. Pozornost tomuto příznaky by tak měli věnovat hlavně zaměstnanci domovů pro seniory a v sociálních službách, kde se mohou vyskytnout osoby s tímto příznakem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]