Vědci zjistili, že komáři vyhledávají jako své oběti lidi s určitou krevní skupinou

Letní sezóna s sebou přináší nejen pohodové dny u vody a prázdninové výlety. Je to také doba, kdy se k životu probouzí nejrůznější hmyz, který nám znepříjemňuje život. A jedním z nich jsou určitě i komáři. Ti dokáží pěkně rychle zkazit teplý večer venku na zahradě a mohou vám způsobit i několik bezesných hodin během noci.

Lidé ale vypozorovali, že někteří jedinci jsou pro komáry větším lákadlem než jiní. Je to pravda – možná také máte přátele, na které komáři prostě nejdou, ale i vy sami jste samí štípanec. Jak je to možné a jak si komáři vybírají svou „kořist“?

Komáry láká krevní skupina

Vědci přišli se zajímavým zjištěním, že na vině by mohla být vaše krevní skupina. Jednotlivé krevní skupiny se totiž liší svým složením a pro komáry mohou být jinak atraktivní. Podle nedávné studie je nejatraktivnější krevní skupinou pro komáry 0. Lidé, kteří tuto skupinu mají, jsou až 4krát více ohroženi tím, že budou komárem poštípáni. Naopak nejméně lákají komáry lidé, kteří mají krevní skupinu A. B se nachází někde uprostřed a většinou láká komáry zcela průměrně.

Jste v ohrožení?

Jak jste na tom vy? Znáte svou krevní skupinu? Pokud máte 0, můžete si být jisti, že na vás ve skupině více lidí bude pozornost komárů zvláště zaměřena. Dopředu se tak můžete připravit a vybavit se ochrannými prostředky. Komáři mají silně vyvinutý čich a svou oběť si vybírají i podle vůně. Záleží tedy ni na tom, jaký zápach vydává vaše kůže, jak se potíte apod. Lákají je právě výrazné vůně, takže lidé, kteří se hodně potí, jsou pro ně častějším terčem.

Dalším lákadlem je pro ně teplo. Z těl savců se totiž uvolňuje oxid uhličitý a energie v podobě tepla, což komáry láká a přitahuje. Větší teplo uvolňují lidé s nadváhou, těhotné ženy nebo lidé s rychlým metabolismem, a proto jsou tito jedinci invazí komárů více ohroženi.

Jak se chránit

Pořiďte si kvalitní repelent a vyhýbejte se místům, kde je vysoká koncentrace těchto krvežíznivých tvorečků. I oni totiž mohou přenášet různé choroby a kousnutí je tedy lepší se úplně vyhnout. Dále pomůže, když si doma zapnete větrák, a vyplatí se umývat se antibakteriálním mýdlem. Na noc můžete použít i sílu aromalamp. Komárům nevoní eukalyptus, skořice a citronová tráva. Vyhněte se také tomu, abyste nechali otevřená okna a zapnutá světla. Komáři se rádi stahují ke zdrojům světla a tepla a takto si je vyloženě zvete domů.

Fotografie: Freepik, James Gathany