Přírodní prostředky, jak se bránit klíšťatům – domácí ekologické repelenty

Bez patřičné ochrany se během letní sezóny neobejdeme ani doma, ani v přírodě. Doma jsme ohrožování komáry a jiným nepříjemným hmyzem, v přírodě i nebezpečnými klíšťaty, které mohou způsobovat vážné zdravotní problémy.

Na hmyz i klíšťata se často používají repelenty, které jsou v obchodech nejen drahé, ale i plné chemie, která zdraví příliš neprospívá. Na jednu stranu nás chrání, na druhé nám škodí. Rozhodli jsme se vám touto cestou poradit, jak si doma vyrobit přírodní repelent. Přinášíme hned několik receptů.

Olej proti klíšťatům

Smíchejte v láhvi s rozprašovačem mandlový nebo jiný rostlinný olej, 20 kapek růžového oleje a skleničku vody. Promíchejte, protřepejte a aplikujte na odhalené části těla, před pobytem v přírodě. Vyhněte se očím, ústům a nosu. Ošetřit tímto roztokem můžete i srst domácích mazlíčků.

Ocet a olej

Smíchejte vodu s octem 2:1 a přidejte několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Výtečný je například levandulový, ale může být i jiný. Protřepejte a použijte stejně, jako v prvním receptu. Aplikujte před pobytem v přírodě.

Repelent z citrusů

Nalijte do kastrolku vodu a přidejte nakrájené citrusové plody (využít můžete i vymačkaný citron, limetku, slupky z pomerančů, grapefruitu). Vařte po dobu jedné minuty na plném plameni, pak mírně vařte zhruba jednu hodinu. Pak tekutinu slijte přes sítko a silný citrusový repelent je na světě. Opět můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje.

Pepermint proti klíšťatům

Pepermint je velmi oblíbený, ovšem nikoliv u klíšťat. Stačí smíchat cca dva hrníčky vody s dvaceti kapkami pepermintového oleje a repelent máte okamžitě k dispozici.

Rozmarýnový repelent

Tento příjemně vonící ekologický repelent ochrání před komáry a klíšťaty vás, ale i domácí mazlíčky. Do jednoho litru převařené vody nasypte 100 g sušeného nebo 200 g čerstvého rozmarýnu a nechte vylouhovat do vychladnutí. Pak přidejte jednu lžíci vinného octa a nalijte do rozprašovače. Skladujte v lednici.

Obrázky: pixabay.com