Vavřín neboli bobkový list není jen kořením, ale i mocnou bylinkou

Věděli jste, že vavřín je to samé, co bobkový list? Mnoho lidí si to neuvědomuje a mají pocit, že vavřín je jen okrasný keř, který se ale k ničemu jinému nehodí. Chyba lávky – vavřín je také užitečným kořením a samozřejmě i mocnou bylinkou, která vám může pomoci vyřešit celou řadu zdravotních problémů.

Léčivá bylina

Vavřín původně pochází z Malé Asie, nyní se pěstuje v celém Středomoří a běžně jej můžeme najít i u nás v obchodech. Je opravdu skvělý k řešení řady zdravotních problémů, jelikož obsahuje celou řadu prospěšných látek. Najdeme v něm bílkoviny, vlákninu,
silice, hořčiny, glykosidy, třísloviny, vitaminy A, B, C nebo kyselinu listovou. Nechybí samozřejmě ani rozmanité minerální látky, jako je vápník, selen, měď, zinek, železo, hořčík a draslík.

Mezi jeho nejzásadnější účinky patří podpora chuti k jídlu, snížení hladiny krevního cukru nebo pomoc při revmatických bolestech a artritidě. To ale není zdaleka vše – užít jej můžete, i když vás trápí následující neduhy:

  • Únava
  • Křeče a vyčerpání svalů
  • Bolest hlavy a migréna
  • Vysoký krevní tlak
  • Zadržování vody

Čaj z bobkového listu

Abyste využili služby vavřínu na maximum, je vhodné pít denně výluh z bobkového listu. Jak je připravíte? Budete potřebovat asi 5 g bobkového listu, které dáte povařit společně s 300 ml vody. Poté odvar stáhněte z plamene a nechte přes noc louhovat. Další den ráno jej přecedíte a po malých doušcích pijte během celého dne do osmé hodiny večerní. Léčivou kúru opakujte znovu po třech dnech, pak následuje týdenní pauza a znovu opakujte.

Sirup určený k prevenci

Kromě pravidelného popíjení čaje se vám může hodit vytvořit si sirup, který můžete preventivně po malých dávkách užívat, a ochrání vás před výše zmíněnými neduhy. Jak si jej připravíte? Není to nic složitého. Ve 250 ml citrónové šťávy je potřeba rozpustit 500 g cukru a k této směsi přidáme 15 lístků bobkového listu. Celou směs vaříme asi hodinu, až vznikne hustá konzistence, které se podobá medu nebo hustému sirupu. V poslední fázi bobkové listy vyjmeme a sirup nalijeme do uzavíratelných lahví a nadále je skladujeme v chladničce. Užívá se 1 lžička denně po neomezeně dlouhou dobu.

Mast z vavřínu

Trápí-li vás bolestivé klouby a pohyb vám způsobuje bolest, budete potřebovat pouhé dvě ingredience:

  • 2 lžíce bobkového listu
  • 60% líh nebo pálenka

Postup je snadný – stačí rozdrtit 2 lžíce vavřínových listů a zalít je 3 dl 60% lihu či ovocné pálenky. Tuto směs nyní přelijte do uzavíratelné nádoby a nechte 14 dní na teplém místě louhovat. Denně celou směs protřepávejte, aby se tam nevytvářely usazeniny. Po dvou týdnech máte hotovo – směs přeceďte a hotové mazání aplikujte na bolavé klouby či namožené svaly. Podobnou mast si samozřejmě můžete i koupit v lékárně, ale takto si ji vyrobíte mnohem levněji a bude mít víc účinných látek.

Fotografie: Pixabay