Domácí prostředky proti chřipce. Už naše babičky moc dobře věděly, jak se rychle vykurýrovat

Fotografie: Depositphotos

Pokaždé, když vypukla chřipková sezóna, naše babičky začaly vařit bobkové listy s cukrem. I po letech má tento recept cenu zlata.

Když se chřipka nehodlá vzdát a její nepříjemné a někdy i nebezpečné účinky pociťuje stále více lidí, ti z nás, kteří už mají dost antibiotik nebo kteří mají pocit, že je nemoc vyčerpává, ale stále bojují, by rozhodně měli vyzkoušet domácí lék na chřipku. Tento domácí lék je založen na zdraví prospěšných vlastnostech bobkových listů. Bobkový list (nazývaný také vavřín) má silnou vůni. Málokdo však ví, že má protizánětlivé účinky a používá se v lékařství v práškové formě nebo jako esenciální olej, potvrzuje lékařka

Mast proti chřipce

Už naše babičky si byly dobře vědomy blahodárných účinků bobkového listu na naše zdraví a v případě chřipky nebo velmi silného nachlazení používaly domácí přípravek na potírání těla založený na této snadno dostupné rostlině. Pro přípravu této mastičky budete potřebovat pouze 10 bobkových listů, které zalejete 70procentním alkoholem a necháte je jeden den odležet.

Pak celou směs vlijete do půl litru olivového oleje a mírně ji budete zahřívat. Dejte však pozor, abyste směs nevařili! Když tekutá mast vychladne, nanášejte ji na hrudník a záda. Mazat si můžete i jiná bolavá místa. Opakujte tento rituál několikrát denně.

Sirup s použitím cukru

Běžným lékem na chřipku jsou sice farmaka, ale pomoci mohou i bobkové listy, přesněji řečeno 15 bobkových listů ve 250 g citronové šťávy a 500 g cukru. Směs vařte na mírném ohni asi hodinu, aby vznikl hustý sirup. Stačí listy vyjmout, tekutinu zchladit a používat ji jako sirup – jednu lžíci denně. Tekutinu uchovávejte v chladničce.

Fotografie: Freepik

Vypěstujte si vlastní bobkový list

Bobkové listy, které používáme při vaření, jsou jednoduše sušené listy bobkového stromu (nebo bobkového vavřínu), který roste mimo jiné v jižní Evropě a severní Africe. Vavřín podporuje nejen zdraví, ale je také stylovou okrasnou rostlinou. Vyplatí se mít ji doma, zejména proto, že se jedná o rostlinu s nízkými nároky.

Jak se starat o vavřín? Rostlina dává přednost teplým, slunným a před větrem chráněným stanovištím. V České republice lze vavřín úspěšně pěstovat nejen v interiéru, ale také na balkonech nebo terasách – je zde však jedna podmínka. Může být venku pouze od jara do podzimu, na zimu se musí přesunout do interiéru kvůli mrazivému počasí.

Fotografie: Freepik

Pokud jde o zálivku, na jaře a v létě zalévejte vavřín mírně, na podzim méně často, v zimě rostlina prochází obdobím klidu. Vavřín vyžaduje vysokou vlhkost, proto se vyplatí ho často (i denně) kropit. Pěstuje se v květináčích, ale kvete jen zřídka.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]