Varovné signály špatné funkce ledvin. Nebojte se nahlédnout dovnitř toalety

Fotografie: Depositphotos

Problémy s ledvinami většinou nevykazují žádnou bolest, proto je důležité sledovat jiné varovné signály, které k nám skrze tělo, orgán vysílá.

Nemocné ledviny ve většině případů nevykazují žádnou bolest, z toho důvodu je těžké určit, zdali člověk trpí jejich onemocněním či nikoli. Nicméně vyskytuje-li se u našich ledvin nějaký problém, je tento orgán schopen vysílat jisté varovné signály, které by nikdo neměl ignorovat. Naopak, měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost, říká lékař Kevin Martinez.

Proč jsou ledviny jedním z nejdůležitějších orgánů

Ledviny představují v našem těle jakýsi filtr, který jej udržuje čistý bez odpadních látek, jež se tvoří při zpracovávání potravy, odstraňují přebytečnou vodu skrze moč, regulují krevní tlak a udržují hladinu minerálů, jako je například draslík a sodík, v rovnováze.

Fotografie: Unsplash

Stejně tak jsou zodpovědné za produkci hormonu erytropoetinu, jenž je důležitý pro tvorbu červených krvinek, a vytvářejí vitamín D pro zdravé a silné kosti. Zkrátka a dobře, ledviny jsou pro člověka stejně důležité, jako například plíce nebo srdce, proto bychom o ně měli pečovat, i když zrovna v danou chvíli nevykazují žádné známky poškození, které mohou být následující.

Otoky a nadměrná únava

Špatná funkce ledvin způsobuje otoky zejména v oblasti kotníků a chodidel. Děje se tak proto, že poškození ledvin vede k zadržování sodíku, takže pacient může zaznamenat otoky kolem kotníků, chodidel, ale i očí, což je důkaz, že tělo ztrácí hodně bílkovin skrze moč.

Jak už bylo řečeno, zdravé ledviny produkují hormon erytropoetin, který se skládá z červených krvinek, buněk potřebných k zásobování těla kyslíkem a energií. Jakmile ledviny nefungují správně, v krvi se hromadí toxiny a nečistoty, které mohou vyvolat únavu a slabost.

Časté nutkání návštěvy toalety a krev nebo pěna v moči

Cítíte-li častou potřebu navštěvovat toaletu, může se jednat o jeden z příznaků onemocnění ledvin vzhledem k tomu, že je poškozen jejich hlavní úkol, což je filtrace odpadních látek. Zdravé ledviny uchovávají červené krvinky v těle a skrze moč filtrují odpad z krve, ale jsou-li ledviny poškozené, červené krvinky pronikají do moči.

Fotografie: Depositphotos

Kromě potíží s ledvinami může krev v moči značit i jiné vážné zdravotní problémy, jako je například přítomnost nádoru, ledvinových kamenů nebo vznik infekce. Nadměrný výskyt bublinek v moči, které tvoří na hladině pěnu, jsou ukazatelem bílkovin přítomných v moči. Pokud musíte několikrát spláchnout toaletu, abyste se pěny zbavili, je nutné navštívit lékaře.

Suchá a svědivá pokožka a svalové křeče

Vzhledem k tomu, že jsou ledviny zodpovědné za rovnováhu hladiny tekutin a minerálů v těle, jejich neschopnost tuto práci vykonávat se může projevit i na naší pokožce. Přesněji řečeno, jakmile vás trápí suchá a svědivá kůže, je možné, že vaše ledviny nefungují správně.

Svalové křeče nemusí být pouze důkazem toho, že jste to přehnali se cvičením. Selhání ledvin má za následek nerovnováhu elektrolytů, jež mají vliv na hladinu vápníku. Vápník je potřebný pro svalovou kontrakci a regulaci krevního tlaku. Tudíž, je-li jeho úroveň v těle příliš nízká, mohou se vyskytnout nepříjemné svalové křeče.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]